در گفت‌وگوی ظریف و ایاد مدنی مطرح شد

اعلام آمادگی ایران برای برگزاری اجلاس کمیته قدس سازمان همکاری اسلامی در تهران

محمد جواد ظریف، امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های سیاسی خود با برخی مقامات کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی درباره اوضاع باریکه غزه گفت‌وگویی تلفنی با ایاد مدنی، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی انجام داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ظریف در این دیدار با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر به ایاد مدنی بر خشم و انزجار افکار عمومی در جهان اسلام در روزهای ماه مبارک رمضان و در آستانه عید فطر از تجاوزات و حملات رژیم صهیونیستی علیه کودکان و زنان معصوم و مظلوم فلسطینی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در این راستا بر ضرورت تحرک فوری و جدی سازمان همکاری اسلامی برای استفاده از ظرفیت عظیم کشورها و ملت‌های مسلمان با هدف اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی و حامیان آن برای توقف فوری حملات تاکید کرد و افزود:‌ هرگونه آتش‌بسی باید با رفع محاصره از باریکه غزه و تضمین عدم تکرار تجاوزات صهیونیست‌ها همراه باشد.

ظریف اولویت فوری کنونی را ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم غزه دانست و خواستار تحرک بین‌المللی برای ارسال کمک‌های غذایی و دارویی به این منطقه شد و بر آمادگی دولت و مردم مسلمان و روزه‌دار ایران برای ارسال فوری کمک‌های انسانی به باریکه غزه و پذیرش مجروحان فلسطینی در ایران و همچنین اعزام کادر پزشک و پرستار برای مداوای مجروحان فلسطینی تاکید کرد.

وی در این راستا خواستار تلاش و هماهنگی دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با اتحادیه عرب و مصر برای تسهیل و تسریع در روند کمک‌رسانی به مردم غزه شد.

ظریف همچنین با تشریح اقدامات ایران با استفاده از ظرفیت ریاست دوره‌ای خود بر جنبش غیرمتعهدها بر آمادگی ایران برای برگزاری اجلاس کمیته قدس سازمان همکاری اسلامی در سطح وزاری امور خارجه تاکید کرد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی ضمن تبریک متقابل فرارسیدن عید سعید فطر از تلاش‌ها و تحرکات ایران در ظرفیت ریاست نم در حمایت از مردم غزه تشکر کرد.

ایاد مدنی همچنین بر آمادگی سازمان همکاری اسلامی برای تداوم رایزنی و مشورت با کشورهای موثر در جهان اسلام و همچنین تحرک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از مردم فلسطین و به خصوص توقف تجاوزات صهیونیست‌ها به غزه تاکید کرد.

دو طرف در این گفتگوی تلفنی همچنین بر تلاش و همکاری مشترک کشورهای موثر سازمان همکاری اسلامی برای حمایت از خواسته فلسطینیان در رفع محاصره از باریکه غزه از جمله گشایش گذرگاه رفح تاکید کردند.

انتهای پیام

کد N415214