در گفتگوبا همتای عمانی مطرح شد:

تأکید ظریف بر لزوم رفع محاصره غزه و تضمین آتش بس 

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه کشورمان بر لزوم در نظر گرفتن خواست مشروع مردم فلسطین در هر طرح آتش بسی مبنی بر رفع محاصره از باریکه غزه و تضمین عدم تکرار حملات رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف،  وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز یکشنبه در تماس تلفنی با یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان در خصوص آخرین تحولات فلسطین به خصوص در باریکه غزه گفتگو و تبادل نظر کرد.

 ظریف در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک پیشاپیش عید سعید فطر به دولت و مردم عمان و وزیر امور خارجه این کشور ، بر ضرورت اعمال فشار همه جانبه جامعه جهانی بر رژیم صهیونیستی برای توقف فوری حملات و تجاوزات خود علیه مردم بی دفاع فلسطین تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر لزوم در نظر گرفتن خواست مشروع مردم فلسطین در هر طرح آتش بسی مبنی بر رفع محاصره از باریکه غزه و تضمین عدم تکرار حملات رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با ابراز آمادگی کشورمان برای ارسال فوری کمکهای انسانی به باریکه غزه و پذیرش مجروحان فلسطینی در ایران ، آمادگی کشورمان را برای اعزام پزشک برای مداوان مجروحان فلسطینی اعلام کرد .

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک متقابل عید سعید فطر به رهبری و دولت و مردم ایران ، ابراز امیدواری کرد با تداوم رایزنیها بین کشورهای موثر اسلامی شاهد کاهش آلام مردم فلسطین باشیم.

وی همچنین با محکومیت ازسرگیری تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه ، بر ضرورت اقدام فوری برای توقف این حملات در آستانه عید فطر تاکید کرد.

طرفین همچنین بر ضرورت تحرک بین المللی برای رفع محاصره و  ارسال کمکهای غذایی و دارویی و درخواست از مصر برای ارائه تسهیلات جهت ورود اقلام کمکهای انسان دوستانه به باریکه غزه تاکید کردند.

دو طرف تداوم تماس ها و رایزنی پیرامون تحولات جاری را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش مهر، در پی بحران اخیر و دور جدید حملات همه جانبه ارتش صهیونیستی به مردم بی دفاع و در محاصره غزه ، وزیر خارجه کشورمان با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، رمضان عبدالله دبیر کل جهاد اسلامی و وزیر خارجه مصر و لبنان پیرامون راه های کمک به مردم بی دفاع غزه و متوقف کردن جنایات و حملات رژیم صهیونیستی گفتگوی تلفنی داشتند و همچنین طی ارسال نامه به دبیران کل سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و سازمان ملل لزوم حساسیت و اقدام فوری مجامع منطقه ای و بین المللی نسبت به شرایط و اوضاع انسانی در غزه را مورد تاکید قرار داده است.

 ظریف همچنین طی حضور در وین و در حاشیه مذاکرات هسته ای با دبیر کل سازمان ملل، نمایندگان اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی، رئیس کمیته دفاع از حقوق لاینفک مردم فلسطین و سفرای اردن و فلسطین در دفتر اروپائی سازمان ملل متحد گفتگو و تحرک هرچه بیشتر جامعه جهانی برای افشای جنایات رژیم صهیونیستی و جلوگیری از وقوع نسل کشی و فاجعه انسانی در غزه را مورد تاکید قرار داده است.