آغاز انتفاضه مردمی علیه داعش در موصل/داعشی‌ها 20 دانشجو و استاد دانشگاه را ربودند

عراق,داعش

استاندار نینوا اعلام کرد که ساکنان شهر موصل انتفاضه مردمی علیه گروه داعش و برای بازپس‌گیری شهر خود از این گروه آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اثیل النجیفی، استاندار نینوا در مصاحبه با شبکه خبری سومریه نیوز گفت: ساکنان موصل انتفاضه مردمی علیه گروه "دولت اسلامی" (داعش) را با کشتن چهار تن از اعضای این گروه آغاز کردند و در حال حاضر ساکنان موصل گردان ها و گروه‌هایی را برای مقابله با گروه داعش تشکیل داده‌اند.

وی افزود: برخی شهروندان عراقی همچنین برای اعلام مخالفت با حملات داعش به اماکن مذهبی و در اعتراض به بازداشت چند روحانی در موصل گردهم آمده‌اند و گروه‌هایی که آماده جنگ با داعش هستند از هیچ‌گونه حمایت خارجی یا داخلی برخوردار نیستند و تنها بر حمایت استانداری نینوا و سلاح‌ها و امکانات خود تکیه دارند.

اثیل النجیفی اظهار داشت: گروه‌های مذکور اقدامات خود علیه داعش را از 10 ژوئن آغاز کردند و تمایل داشتند با گروه‌های دیگر نیز هماهنگ شوند اما زمانی که داعش به مقبره یونس نبی (ع) حمله کرد این گروه‌ها نتوانستند ساکت بمانند و اقدامات خود را آغاز کردند. ساکنان موصل باید برای برقراری امنیت در شهر بر خودشان تکیه کنند و مداخله هیچ طرف خارجی را نپذیرند.

از سوی دیگر، مثنی التمیمی، رئیس شورای استانداری استان دیالی اعلام کرد که گروه‌هایی از پلیس و ارتش عراق با همکاری و حمایت برخی از داوطلبان و عشایر صبح امروز (یکشنبه) طی عملیاتی نظامی در بعقوبه توانستند شش روستا در حد فاصل میان استان‌های دیالی و صلاح‌الدین را از اعضای داعش پاکسازی کنند.

وی گفت: نیروهای امنیتی همچنین توانستند هفت عضو داعش را به هلاکت رسانده و خودروهای نظامی آن‌ها را منهدم کنند.

در همین راستا، یک منبع آگاه در استان نینوا نیز اعلام کرد که گروه داعش بیش از 20 طلبه و استاد آن‌ها را در یکی از مساجد شمال موصل ربودند.

به گزارش این منبع اعضای داعش دانشجویان و استاد مذکور را به مکان نامعلومی بردند.

همچنین مسئولان منطقه جلولا در شمال شرق بعقوبه اعلام کردند که 500 خانواده عراقی که به دلایل درگیری‌ها از این منطقه فرار کرده بودند به جلولا بازگشتند.

انتهای پیام

کد N414865