دادگاه بین‌المللی عاملان جنایت‌ها در لیبی را تهدید کرد/افراد مسلح مانع سفر نخست‌وزیر شدند

ليبي

در پی کشته و زخمی شدن ده‌ها لیبیایی‌ در درگیری‌های اخیر میان شبه نظامیان دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی تهدید کرد که تمامی عاملان حملات علیه غیرنظامیان و املاک عمومی در لیبی را در مقابل این دادگاه محاکمه خواهد کرد.

در پی کشته و زخمی شدن ده‌ها لیبیایی‌ در درگیری‌های اخیر میان شبه نظامیان دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی تهدید کرد که تمامی عاملان حملات علیه غیرنظامیان و املاک عمومی در لیبی را در مقابل این دادگاه محاکمه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، فاتو بن سوده، دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در بازجویی و بررسی جنایت‌ها در لیبی و تحت تعقیب قرار دادن عاملان این جنایت‌ها تردید نمی‌کنیم و تصمیم نهایی را دادگاه کیفری بین‌المللی می‌گیرد.

وی گفت: به موجب قطعنامه سازمان ملل در فوریه 2011 پس از آغاز انقلاب علیه نظام معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی، دادگاه کیفری بین المللی می‌تواند از اختیارات خود در قبال هرگونه کشتار یا جنایت غیربشری یا جنایت جنگی که در لیبی از 15 فوریه 2011 اتفاق افتاده، استفاده کند.

وی ضمن درخواست از تمامی طرف‌ها برای پایان دادن به خشونت‌ها در لیبی، تهدید کرد که تمامی طرف‌هایی را که علیه غیرنظامیان و املاک عمومی دست به حملات می‌زنند در مقابل دادگاه محاکمه می‌کند.

اخیرا در پی درگیری‌ها میان شبه نظامیان لیبیایی در طرابلس و همچنین درگیری‌ها میان نیروهای "ارتش ملی لیبی" با گروه‌های مسلح در بنغازی ده‌ها تن کشته و زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر، شورای شهر "الزنتان" در غرب لیبی اخبار منتشر شده در خصوص فرار سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی را تکذیب کرد و گفت: این اخبار صحت ندارد و هدف آن تنها فتنه افکنی و ایجاد آشوب در کشور است.

در همین راستا منابع لیبیایی اعلام کردند که درگیری‌ها میان شبه نظامیان در اطراف فرودگاه بین المللی طرابلس برای دومین هفته متوالی همچنان ادامه دارد و افراد مسلح اجازه ندادند عبدالله الثنی، نخست وزیر موقت لیبی فرودگاه "معیتیقة" را به مقصد شهر "طبرق" ترک کند.

در بیانیه دولت الثنی آمده است که گروه‌های مسلح با این اقدام به نقض قانون بین الملل دست زده و این اقدام نشان می‌دهد که فرودگاه "معیتیقة" خارج از کنترل دولت است و اینکه انقلابیون روزهای گذشته از فرودگاه عقب نشینی کرده و آن را تحویل نیروهای دولت داده‌اند تنها اقدامی صوری برای گمراه کردن افکار عمومی است.

در حال حاضر گزارشات ضد و نقیضی در خصوص رفتن نخست وزیر موقت لیبی به فرودگاه "معیتیقة" وجود دارد.

یک مسئول امنیتی در طرابلس در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط گفت: الثنی وارد فرودگاه نشده و از قبل هشدارهایی در خصوص وجود افراد مسلح در اطراف فرودگاه به وی داده شده بود اما خبرگزاری شینهوا به نقل از یک منبع امنیتی در داخل فرودگاه اعلام کرد که الثنی به همراه سه وزیر دیگر وارد فرودگاه شده و قصد داشت به شهر "طبرق" برود اما نیروهای امنیتی در داخل فرودگاه وی را از این سفر منع کردند.

انقلابیون لیبی در 12 ژوئیه جاری پایگاه هوایی "معیتیقة" را به "ارتش ملی" این کشور تحویل دادند.

به گزارش شاهدان عینی در لیبی از صبح دیروز انفجارهای متعددی در اطراف فرودگاه طرابلس و مناطق دیگر رخ داده و همچنین دو موشک به نزدیکی ساختمان سفارت آمریکا در طرابلس اصابت کرده است.

انتهای پیام

کد N412020