گفت‌وگوی تلفنی اوباما با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

افغانستان

رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که آن‌ها باید تا زمان پایان بررسی آراء و انتقال قدرت، وحدت ملی را حفظ کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، نتایج اولیه انتخابات 14 ژوئن افغانستان میان اشرف غنی، مقام سابق بانک جهانی و عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه افغانستان با پیشتازی اشرف غنی همراه بود اما عبدالله عبدالله با رد نتایج اعلام کرد که تقلب گسترده‌ای رخ داده است.

دو طرف پس از میانجی‌گری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با بررسی تمام آراء موافقت کردند اما روند این بررسی به آهستگی پیش می‌رود و هرازگاهی این جریان متوقف و از سر گرفته می‌شود. تا روز پنجشنبه تنها هزار صندوق رای از مجموع 23 هزار صندوق بازشماری شده بود.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از نامزدهای انتخابات افغانستان به دلیل پذیرفتن روند بررسی آراء قدردانی کرد و بار دیگر نسبت به اقدامات فراتر از قانون اساسی هشدار داد و گفت چنین اظهارات تهدید آمیزی به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.

در این بیانیه آمده است: رئیس جمهوری آمریکا از اشرف غنی و عبدالله عبدالله درخواست کرد تا چارچوب سیاسی مورد توافق را به صورت علنی نیز مطرح کرده و به مذاکرات خود در خصوص جزئیات اجرای طرح خود ادامه دهند و بدین ترتیب مردم افغانستان اعتماد خود را به روند انتخابات و نتایج آن بار دیگر احیا کنند.

باراک اوباما تاکید کرد که عبدالله و غنی باید روحیه همکاری را به منظور حفظ وحدت ملی در جریان گذار دموکراتیک تاریخی حفظ کنند. جان کری نیز رایزنی‌های خود را با دو طرف ادامه خواهد داد.

انتهای پیام

کد N411497