/تحلیل/

مقاومت اسلامی لبنان برای حمایت عملی از مقاومت فلسطین جدی است

همچنان که انتظار می‌رفت، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در پایان سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس و تحولات اخیر غزه در بیروت رسما اعلام کرد که مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان به وظایف خود در قبال مقاومت فلسطین عمل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از بیروت، برای اسرائیل و طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که اکنون به دنبال آتش‌بس در غزه هستند، این پیام سید حسن نصرالله تهدیدی مستقیم علیه اسرائیل به شمار می‌رود و می‌تواند یکی از معانی آن این باشد که اگر مقاومت اسلامی به مرحله ای برسد که تشخیص بدهد باید وارد رویارویی نظامی با اسرائیل بشود هرگز از مسئولیت آن شانه خالی نمی‌کند چرا که به اعتقاد سیدحسن نصرالله شکست مقاومت فلسطین در غزه شکست مقاومت اسلامی لبنان و پیروزی آن پیروزی مقاومت اسلامی لبنان است.

شاید با اعتقاد به جدی بودن پیام های تند و تهدیدآمیز حزب‌الله به سوی اسرائیل است که آمریکایی‌ها و حتی اسرائیلی‌ها به رغم کشتار بی رحمانه مردم فلسطین در غزه و تحمیل خسارت های بزرگ بشری به فلسطینی ها در این جنگ اکنون بیش از مقاومت فلسطین به دنبال پایان دادن به جنگ غزه هستند.

سید حسن نصرالله در حالی این مواضع را بیان کرد که پس از ماه ها بار دیگر در صحنه علنی در حسینیه شهدا حاضر شد و این در حقیقت به عنوانی پیامی به صهیونیست‌ها است که حزب‌الله در مواضع خود دیپلماتیک برخورد نمی‌کند. وی با اشاره به هم‌زمانی روز جهانی قدس با سالگرد جنگ 33 روزه و مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین در غزه، تاکید کرد که جنگ امروز در غزه از همان نوع جنگ 33 روزه است.

سید حسن نصرالله در این سخنرانی که در حسینیه شهدای ضاحیه جنوبی بیروت انجام شد، به بخش های مختلف و مرتبط با قضیه فلسطین و محوریت قدس در تحولات منطقه ای اشاره کرد. آن چه در ادامه می آید در بردارنده مهمترین مواضع وی در سخنرانی روز قدس می باشد:

- امروز مقاومت در بیشتر از یک صحنه وجود دارد،مقاومت در منطقه در همه صحنه ها است تا مقاومت همچنان پابرجا بماند.

- قدس یادگار بزرگ امام خمینی و ادامه دهنده آن رهبری ایران است که به ما می آموزد که باید در ایمان و عمل با قدس باشیم. بودن روز قدس در آخرین جمعه یعنی این که قضیه فلسطین در اوج قداست و اسلامیت است. الان روشن می شود که این روز چقدر مهم بوده و باید با اهمیت دو چندان در همه کشورها احیاء شود.

- طرح مستقر کردن فلسطینی ها به عنوان شهروند در هر کشوری که هستند همچنان وجود دارد.

- یکی از بزرگترین نقشه های اسرائیل جایگزین کردن مسائل فرعی بجای مرکزیت قضیه فلسطین است و اکنون طرح های فتنه منطقه در همین راستا قرار دارد.

- اختراع جنگ و دشمن در منطقه برای ملت ها همه براساس جایگزین کردن موضوع فلسطین با برنامه های دیگر است.

- منزوی کردن ملت فلسطین از طریق ورود فلسطینی ها در حساسیت های منطقه ای یکی از برنامه های اصلی اسرائیل است.

- نباید فراموش کنیم که تلاش گسترده ای کرده اند تا فلسطینی ها را از مسئله خود جدا و آنها را وارد نزاع های منطقه ای کنند.

- چندی پیش اعلام شد که تونلی از اردوگاه فلسطینی برج البراجنه به سوی بیمارستان حضرت رسول(ص) زده شده است تا به آن آسیب برسانند و این دست از امور سال ها دستاویز اسرائیل است تا فلسطینی ها را با ورود به برنامه های دیگر، از برنامه اصلی خود خارج کنند.

- همه این برنامه ها برای سقوط مرکزیت موضوع فلسطین و جایگزینی دیگر مسائل به جای آن است.

- غزه امروز بار دیگر نشان داد فلسطین مرکزیت جهان اسلام و ملت فلسطین است.

- عدم سازش سوریه با اسرائیل پس از کنفرانس صلح مادرید در سال 1991 و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران از مظاهر بارز آن سازش ناپذیری با اسرائیل است و نشان می دهد فلسطین مرکزیت موضوعات چهان اسلام را دارد و کشورهایی که به این موضوع ایمان دارند مورد هجوم قرار می گیرند.

- به رغم به رخ آوری شیرینی هجرت از فلسطین در کشورهایی مثل کانادا و اروپا اما ملت فلسطین با همه آوارگی اش کلید روحی خانه های فلسطینی را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کند.

- مقاومت های فلسطینی با همه گرایشات عقایدی و سیاسی مختلف بر محوریت فلسطین اجماع دارند.

- مرحله ای که اکنون ما در این منطقه در آن قرار داریم خطرناکترین مرحله تاریخی پس از اشغال فلسطین است.

- آنچه ما در منطقه خاورمیانه شاهد آن هستیم نابودی سازماندهی شده دولت ها،ملت ها و ارتش های منطقه و باورهای مردم آن است.

- سوریه دیوار و تکیه گاه متینی برای فلسطین بود و همچنان باقی خواهد ماند و همچنان از فلسطین حمایت می کند.

- عراق با گسترش جریاناتی مثل داعش در یک تونل تاریک قرار گرفته و حتی به جامعه مسیحی در آن رحم نکرده اند و جریانی به نام داعش که جز خود همه را مهدور الدم می داند منهجی برای جایگزین کردن چیزهای دیگر به جای فلسطین است.

- امروز نه فقط مردم مسیحی در عراق قربانی اندیشه های موهوم و انحرافی داعشی می شوند که ملت مسلمان عراق نیز امروز قربانی آنها هستند از همین رو پشت پرده آنها روشن است.

- قربانی اصلی تحولاتی مثل عراق، فلسطین و قضیه فلسطین است.

- امروز بیش از هر زمانی باید بدانیم که کجا باید جنگ و کجا باید صلح کنیم.

- همه جنگ ها چه در جنگ 33 روزه و چه 21 روزه غزه در سال 2008 همه با هدف به کرنش درآورن مقاومت های لبنان و فلسطین بوده است.

- داستان کشته شدن سه یهودی در کرانه غربی بهانه ای برای اسرائیل بود تا نقشه خود برای ریشه کردن مقاومت فلسطین در غزه را اجرایی کند همانگونه که در جنگ 33 روزه به بهانه دو سرباز اسرائیلی به سوی نابودی مقاومت اسلامی لبنان رفتند.

- مظلومیت امروز غزه از مظلومیت لبنان در جنگ 33 روزه و مردم مقاوم آن بیشتر است.

- بمباران های هوایی، حملات به سوی شهروندان و نابود کردن زیرساخت ها و نگاه جامعه بین المللی به تحولات غزه همه و همه شبیه واکنش های جنگ 33 روزه است.

- ملت ما در غزه با تکیه بر معادله سه ضلعی پایداری در میدان، پایداری مردمی و پایداری سیاسی تعیین کننده نتیجه مقاومت خواهند بود همانگونه که در جنگ 33 روزه این معادله تحقق یافت.

-در جنگ 33 روزه همه اراده ها بکار گرفته شد تا شرایط بر مقاومت اسلامی لبنان تحمیل شود،امروز هم بر مقاومت غزه همان رون می گذرد اما این اسرائیل است که خواهان پایان جنگ است.

- امروز نه حماس و نه جهاد اسلامی و نه گروه های مقاومت که فرهنگ و عقیده مقاومت در غزه و ملت مقاوم هدف قرار گرفته است.

- همچنانکه در جنگ33 روزه اسرائیل به بن بست رسید و دنبال آتش بس رفت امروز در مقاومت غزه همین امر تجلی پیدا کرده است.

- وقتی که همه نوع جنگ و شیوه های آن از سوی اسرائیل حتی به یک هدف خود نرسیده است این یعنی این که مقاومت پیروز شده است.

- به دنبال جنگ 33 روزه و جنگ غزه در سال 2008 کمیته های بررسی و تحقیقات از سوی اسرائیل تشکیل شد و پس از آن تلاش کردند تا ارتش جدیدی و با شیوه های جدید در اسرائیل پایه گذاری کنند اما همه آن ها شکست اسرائیل و برتری دستاوردهای مقاومت را تایید کرده اند.

- در جنگ 33 روزه نیز اسرائیل از ریشه کنی مقاومت و برچیده شدن سلاح مقاومت سخن گفت اما به کجا رسید؟همین امروز در غزه همان روند جریان دارد.

- اسرائیل در جنگ اطلاعاتی در خصوص میزان قدرت نظامی مقاومت و قدرت موشکی و تونل های ساخته شده و در همه برنامه های اطلاعاتی شکست خورده است و نباید فراموش کنیم که طرح به کار گیری سلاح نیروی هوایی اسرائیل نیز شکست خورده است همانگونه که در جنگ 33 روزه شکست خوردند.

- اسرائیل در طرح خود مبنی بر هدف قرار دادن فرماندهان مقاومت در غزه شکست خورده است لذا در هرجایی که از نیروهای مقاومت فلسطینی کسی به شهادت می رسد می گویند که از رهبران مقاومت شهید شده اند.

- کارشناسان و خبرگان نظامی اسرائیل امروز اعتراف می کنند که ارتش اسرائیل در اهدافش در غزه شکست خورده و ستون فقرات آن در هم کوبیده شده است و از همین رو است که با حملات دیوانه وار مردم عادی که پایگاه مقاومت به شمار می روند را در غزه هدف قرار داده است.

- ما هرگز معتقد نیستیم که ارتش اسرائیل امروز برای جنگ با مقاومت رفته است بلکه می گوییم که به عنوان ارتش قاتل کودکان،زنان و مردم فلسطین پا به غزه گذارده است.

- امروز مقاومت غزه به ارتش اسرائیل می گوید که شما ترسوها و جنایتکارانی هستید که پشت ارتش و هواپیماها و توپخانه های خود مخفی شده اید.

- امروز برای اولین بار در تاریخ مبارزات فلسطین شاهدیم که از داخل فلسطین موشک های مقاومت،مراکز اسرائیلی داخل فلسطین را هدف قرار داده است،آنها از روز اول مقاومت تل آویو را هدف قرار داده اند.

- من می دانم که امروز برخی از حاکمان عرب اسرائیل را تشویق می کنند که ریشه مقاومت را بکند و به جنگش در غزه ادامه دهد اما بازهم این مقاومت است که اراده خود را بر اسرائیل تحمیل می کند.

- ما دعوت می کنیم که همه، حساسیت ها و اختلاف ها را حول مسائل منطقه ای به کناری بگذارند و همه پیرامون موضع غزه متحد شوند چرا که هیچ مناقشه ای در حقانیت و مرکزیت موضوع غزه وجود ندارد و باید غزه بالای کل حساسیت ها و حساب های سیاسی باشد.

- با کمال تاسف بازهم می شنویم که برخی کشورهای عربی مقاومت را مسئول تحولات غزه می دانند و این موضعی ذلیلانه است.

- حداقل انتظار این است کسانی که نمی توانند اعلام همبستگی و از مقاومت در غزه حمایت بکنند، سکوت اختیار کنند.

- باید یادآوری کنیم که ایران و سوریه و مقاومت اسلامی لبنان و به خصوص حزب الله در سال های اخیر و از روز اول مقاومت در فلسطین در خصوص قدرت بخشیدن لجستیکی و موشکی و نظامی هرگز مسامحه و کم کاری نکرده اند.

- ما در حزب الله در کنار ملت و مقاومت فلسطین بودیم و خواهیم بود و در کنار همه گروه های مقاومت بدون استثناء هستیم.

- ما حمایت های کامل خود در همه اشکالش را از مقاومت فلسطین به عمل می آوریم.

- ما سرنوشت خود را سرنوشت مقاومت فلسطین می دانیم، شکستش را شکست مقاومت اسلامی لبنان و پیروزی اش را پیروزی خود می دانیم.

- ما در حزب الله با دقت تمام تحولات فلسطین و غزه را پیگیری می کنیم و در کنار آن از مسئولیت های خود شانه خالی نمی کنیم و هرچه بر ما واجب باشد انجام می دهیم.

انتهای پیام

کد N411390