نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی در غزه

با توجه به حملات رژیم صهیونیستی در هفته های اخیر علیه مردم بی دفاع غزه ،کشورهای عضو گروه عدم تعهد به ریاست جمهوری اسلامی ایران و گروه سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ژنو تلاش یکپارچه ای را برای مطرح نمودن جنایتهای رژیم اسراییل در چارچوب شورای حقوق بشر بعمل آوردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با پیگیری سفرای عدم تعهد در ژنو به ریاست ایران و همچنین سازمان همکاری اسلامی به ریاست پاکستان نشست ویژه شورای حقوق بشر در ژنو چهارشنبه اول مردادماه جاری برگزار گردید.

محسن نذیری اصل سفیر و نماینده دائم کشورمان در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو در نشست ویژه شورای حقوق بشر از طرف گروه غیر متعهدها سخنرانی نمود.

وی در این سخنرانی نقض گسترده و نظام‌مند اصول حقوق بین الملل توسط رژیم اسرائیل در حمله به اراضی اشغالی فلسطین و بویژه نوار غزه را محکوم نمود و از جامعه بین المللی خواست تا هر چه سریعتر نسبت به پایان دادن به تجاوزات این رژیم علیه مردم فلسطین اقدام نماید.

همچنین در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل که امروز (پنج شنبه) برگزار می شود،قرار است قطعنامه ای در خصوص اراضی اشغالی فلسطین بویژه نوار غزه، به تصویب چهل و هفت عضو شورای مذکور برسد. از جمله نکات مهم مندرج در پیش‌نویس قطعنامه مذکور، درخواست اعزام کمیسیون تحقیق بین المللی به سرزمین های اشغالی برای بررسی و گزارش دهی به شورا در خصوص کلیه موارد نقض حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه بین المللی در سرزمین های اشغالی فلسطین است، درخواست از دولت سوئیس بعنوان امین کنوانسیون های چهارگانه ژنو، جهت برگزاری کنفرانس طرفین ذیربط کنوانسیون چهارم ژنو در خصوص اقدام این رژیم در اراضی اشغالی فلسطین، از دیگر موارد مندرج در قطعنامه مذکور است.

گفتنی است هفته گذشته نیز سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، پس از رایزنی و همفکری اقدام به تهیه و ارسال چهار نامه جداگانه از سوی این سازمان به کمیساریای عالی حقوق بشر ساز مان ملل، تعدادی از گزارشگران ویژه سازمان ملل از جمله گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین، گزارشگر ویژه شکنجه و سایر رفتارها و تنبیهات ظالمانه و تحقیر آمیز و غیر انسانی و گزارشگر حق مسکن و بهداشت جسمی و روحی، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ دبیر کل سازمان بهداشت جهانی نمودند. سفرا در نامه‌های مذکور ضمن اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی گناه فلسطین بویژه زنان و کودکان، خواستار اقدام جدی آنها و جامعه بین المللی در واکنش به این تجاوزات شدند.

انتهای پیام

کد N409245