رهبر مذهبی ترکیه "خلافت" داعش را نامشروع اعلام کرد

تركيه,داعش

رئیس مدیریت امور مذهبی ترکیه که عالی‌رتبه‌ترین مقام مذهبی در این کشور محسوب می‌شود، "خلافت" اعلام شده از جانب گروه تروریستی داعش را غیرقانونی و نامشروع خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، مهمت گورمز، رئیس مدیریت امور مذهبی ترکیه گفت: "خلافت" اعلام شده از سوی شبه‌نظامیان افراطگر داعش در عراق غیرقانونی و نامشروع است و تهدیدهای آن‌ها برای کشتن مسیحیان خطری برای تمدن است.

گروه تروریستی داعش که بخش‌هایی از عراق را تصرف کرده ماه گذشته میلادی البغدادی، رهبر این گروه افراطگر را "خلیفه" اعلام کرد.

گورمز گفت: چنین اعلامیه‌هایی به هیچ وجه مشروعیت ندارند. این خلافت توسط جنبشی به وجود آمده‌ که فکر می‌کند می‌تواند با ایجاد مجدد خلافت، مسلمانان جهان را دست به دست هم دهد اما این مساله نه دورنمای قانونی و سیاسی دارد و نه به واقعیت می‌پیوندد.

وی همچنین افزود: تهدیدهای گروه تروریستی داعش برای کشتن غیرمسلمانان به شدت آسیب رسان است. این بیانیه منتشر شده علیه مسیحیان حقیقتا مزخرف و هولناک است. عالمان اسلامی باید بر این مساله تمرکز کنند چرا که ناتوانی برای تحمل صلح‌آمیز دیگر فرهنگ‌ها و مذاهب حاکی از فروپاشی تمدن است.

انتهای پیام

کد N408531