سفیر ایران در سازمان ملل:

جنایات امروز صهیونیست‌ها نتیجه شش دهه مماشات با تجاوزگری این رژیم است

سیاست خارجی

جنایات رژیم صیهونیستی در طول شش دهه گذشته شامل اشغال، تجاوز، تنبیه جمعی، اعدام خودسرانه، بکارگیری بدون تمایز و وحشیانه زور، ضبط و مصادره زمین‌­های فلسطینیان از طریق شهرک‌­سازی، ساخت دیوار حائل و انتقال غیرقانونی شهرک‌نشینیان، بازداشت خودسرانه و زندانی کردن بیش از شش هزار فلسطینی، استفاده از شکنجه و دیگر اقدامات غیر قانونی علیه شهروندان غیر نظامی و تخریب خانه­‌ها و انتقال اجباری شهروندان بوده است.

سفیر و سرپرست نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد جنایات این رژیم در طول شش دهه گذشته نتیجه مماشات با تجاوزی‌گری رژیم صهیونیستی است.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی در نشست شورای امنیت که بررسی جنایات صهیونیست‌ها در نوار غزه اختصاص داشت، طی سخنانی به نمایندگی از جنبش عدم تعهد اظهار کرد: جنایایت این رژیم شامل اشغال، تجاوز، تنبیه‌جمعی، اعدام خودسرانه، بکارگیری بدون تمایز و وحشیانه زور، ضبط و مصادره زمین‌­های فلسطینیان از طریق شهرک‌­سازی، ساخت دیوار حائل و انتقال غیرقانونی شهرک‌نشینیان، بازداشت خودسرانه و زندانی کردن بیش از شش هزار فلسطینی، استفاده از شکنجه و دیگر اقدامات غیر قانونی علیه شهروندان غیر نظامی و تخریب خانه‌ها و انتقال اجباری شهروندان بوده است.

دهقانی به نمایندگی از جنبش عدم تعهد، مراتب همدردی و تاثر اعضای این جنبش از جان باختن و مجروح شدن تعداد زیادی از فلسطینیان و تخریب وسیع صورت گرفته در نتیجة حملات هوایی و زمینی رژیم صهیونیستی را به مردم فلسطین ابلاغ کرد و این حملات را مصداق بارز تنبیه دسته ­جمعی شهروندان غیرنظامی و نقض فاحش حقوق بین‌الملل دانست.

وی همچنین با اشاره به آمار تکان­‌دهندة شهدا و مجروحان فلسطینی که به اذعان سازمان­‌های بین‌­المللی بخش عمدة آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌­دهند، این حملات را به شدت محکوم کرد و خواستار اقدام عاجل جامعة بین‌­المللی در تامین کمک­‌های بشردوستانه به مردم فلسطین شد..

سفیر ایران در سازمان ملل سرپیچی رژیم صهیونیستی از اجرای آتش ­بس مورد درخواست شورای امنیت و دیگر مجامع بین‌المللی را ادامه رفتار گستاخانه رژیم صهیونیستی در نادیده گرفتن درخواست­‌های جامعه بین‌­المللی از این رژیم برای پایان دادن به سیاست‌ها و اقدامات غیرقانونی آن برشمرد و نتیجة این سیاست‌­ها را متزلزل کردن صلح و امنیت منطقه­‌ای و بین­‌المللی در بیش از نیم قرن اخیر دانست.

دهقانی افزود: جنایات این رژیم در طول شش دهه گذشته شامل اشغال، تجاوز، تنبیه جمعی، اعدام خودسرانه، بکارگیری بدون تمایز و وحشیانه زور، ضبط و مصادره زمین‌­های فلسطینیان از طریق شهرک‌­سازی، ساخت دیوار حائل و انتقال غیرقانونی شهرک‌نشینیان، بازداشت خودسرانه و زندانی کردن بیش از شش هزار فلسطینی، استفاده از شکنجه و دیگر اقدامات غیر قانونی علیه شهروندان غیر نظامی و تخریب خانه­‌ها و انتقال اجباری شهروندان بوده است.

وی با اشاره به بی کیفر ماندن همه جنایات رژیم صهیونیستی، آن را ناشی از بی‌عملی جامعه بین‌المللی بویژه شورای امنیت در وادار کردن این رژیم به پاسخگویی در قبال جنایتش دانست و بار دیگر از شورای امنیت خواست تا به وظایف خود طبق منشور ملل متحد عمل کرده و با اقدامات قاطع اجرای حقوق بین‌الملل را تضمین نماید.

وی با توجه به وضعیت بسیار شکننده سرزمین‌های اشغالی خواستار توجه و اقدام فوری شورای امنیت جهت متوقف ساختن تهاجم فعلی به غزه، پایان بخشیدن به تجاوزات نظامی مکرر علیه شهروندان فلسطینی و برچیدن محاصره غیرانسانی نوار غزه و تضمین احترام کامل به حقوق بشردوستانه و حفاظت از جمعیت غیرنظامی فلسطین شد.

وی اظهار کرد، شورای امنیت باید نقش فعال‌تری در این بحران برعهده گیرد تا از بی ‌بات شدن بیشتر اوضاع و تکرار چرخه‌های مرگبار و مخرب خشونت جلوگیری شود.

دهقانی در این جلسه همچنین در پاسخ به اظهارات بی‌پایه نماینده رژیم صهیونیستی در متهم کردن کشورمان به حمایت از تروریسم خاطرنشان ساخت که این قبیل فرافکنی‌های این رژیم صرفا به منظور سرپوش گذاشتن بر جنایاتی است که ظرف چند دهه مرتکب شده است.

ˈاین رژیم از سرکوب و خشونت برای ارعاب ساکنین سرزمین‌هایی استفاده می‌کند که تحت اشغال دارد. ایجاد ارعاب سلاح همیشگی این رژیم در طول دوره حیات ننگین آن بوده است، اما بدون شک مردم فلسطین تا وقتی که اشغال تداوم داشته باشد، از مقاومت دست نخواهند کشید.ˈ

دهقانی در پایان مراتب حمایت بی‌دریغ و همبستگی اعضای جنبش عدم تعهد از مردم فلسطین و تلاش‌­های خستگی‌ناپذیر آنها برای تحقق حقوق لاینفک‌شان را خاطرنشان کرد.

کد N406648