موارد اختلاف ایران و ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای از زبان ظریف/ اصرار بر سانتریفیوژها بی‌تاثیر است

ایسنا نوشت:

وزیر امور خارجه گفت: در این دوره از مذاکرات هسته‌ای احساس کردم طرف مقابل به حرف ما گوش می‌دهد و در مورد آن فکر می‌کند و ۱+۵ به این نتیجه رسیده است که تا ابد فرصت برای توافق وجود ندارد.

محمد جواد ظریف با اشاره به رویکرد ۱+۵ و طرف غربی مذاکرات هسته‌ای در دور اخیر، گفت: در بحث مذاکرات نرم و سخت شدن طرف مذاکره مطرح نیست بلکه باید دانست تا توافق صورت نگیرد همه برای رسیدن به مواضع خود تلاش می‌کنند.

ظریف با بیان اینکه طرف‌های مذاکره هسته‌ای می‌دانند که تنها راه برای حل موضوع هسته‌ای توافق است، توضیح داد: آن‌ها مشاهده کردند که فشار بر مردم ایران تاثیر نداشته و ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری با شکوهی هر چه بیشتر شرکت کردند، بنابراین هرچه جلوتر می‌رویم طرف مقابل برای ورود به مذاکره آمادگی بیشتری پیدا می‌کند.

وی با اشاره به موارد مورد اختلاف در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ نیز گفت: حق غنی‌سازی، آب سنگین و تحریم‌ها از موارد مورد اختلاف است که در مورد همه آن‌ها بحث خواهیم کرد.

بر اساس گزارش خانه ملت، وزیر امور خارجه با اشاره به مباحث مطرح شده در مذاکره با ۱+۵ در خصوص تعداد و نوع سانتریفیوژها گفت: مواضع ما در خصوص تعداد سانتریفیوژ ها مشخص است و اصرار طرف مقابل بر روی این موضوع بی‌تاثیر است.

وی خاطر نشان کرد: اگر غربی‌ها با نگاه مبتنی بر توافق ژنو و اطمینان بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران، پیش بروند موضوع حل خواهد شد.

 

23503

کد N406145