واشنگتن: سخنان اردوغان به جایگاه ترکیه لطمه می‌زند/ اردوغان: با اوباما حرف نمی‌زنم

تركيه,آمريكا,غزه

واشنگتن ضمن انتقاد مجدد از اظهارات اخیر نخست وزیر ترکیه که در آن عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه را با اقدامات آدولف هیلتر، رهبر نازی‌ها مقایسه کرده بود گفت، چنین اظهاراتی به جایگاه و منزلت ترکیه در جهان خدشه وارد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به بیانیه اخیر جنیفر ساکی، سخنگوی این وزارتخانه گفت: ما به شدت معتقدیم که چنین اظهاراتی توانایی ترکیه برای تاثیرگذاری موثر در این وضعیت را تضعیف می‌کند. من کاملا با جنیفر ساکی موافقم که این اظهارات توهین آمیز و مزخرف هستند و به وجهه و جایگاه بین المللی ترکیه خدشه وارد می‌کند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه 19 ژوئیه جاری میلادی از بیان کاملا محکمی علیه اسرائیل استفاده کرده و گفت: اسرائیل همیشه هیلتر را لعنت می‌کند اما آن‌ها در حال حاضر حتی از هیتلر در جهالت و وحشیگری پیشی گرفته‌اند.

ماری هارف گفت: ترکیه می‌تواند از نفوذش در حماس بدون گفتن چنین اظهارات توهین آمیزی استفاده کند. ترکیه یکی از متحدان نزدیک ناتو است. ما درباره مسائل متعددی با یکدیگر همکاری می‌کنیم. زمانی که به اختلاف نظر می‌رسیم نیز آن را صریحا ابراز می‌کنیم.

در همین حال اردوغان در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: در گذشته خودم مستقیم با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تماس می‌گرفتم. اما به دلیل ناکامی در دستیابی به نتایجی که انتظار آن‌ها را در مسائلی همچون سوریه داشتیم، در حال حاضر وزرای امور خارجه ما با یکدیگر صحبت می‌کنند و من با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در تماس هستم.

اوباما و اردوغان تماس‌های تلفنی مکرری در خصوص مسائل سیاست خارجه به ویژه در جریان روزهای اولیه بهار عربی داشتند.

اما اردوغان اخیرا انتقادهای خود علیه سیاست‌های آمریکا در مورد مصر، سوریه و جنگ بین اسرائیل و فلسطین را افزایش داده و می‌گوید: نمی‌توانم رویکردهای کنونی آمریکا در مورد چنین مسائلی را درک کنم.

اردوغان درباره اینکه آیا با اوباما اختلاف دارد یا خیر گفت: ما درباره مساله عراق با بایدن صحبت می‌کنیم.از عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه خواسته‌ام تا خودشان با اوباما تماس گرفته و مستقیما درباره مسائل صحبت کند.

مساله دیگری که میان ترکیه و آمریکا وجود دارد مساله اخراج فتح الله گولن، رهبر مذهبی است که از سال 1999 میلادی در تبعید خود خوانده به سر می‌برد.

انتهای پیام

کد N405955