سود اقتصادی فرانسه را از همراهی با ائتلاف غرب عیله روسیه بازداشت

آمریکا اروپا

تصمیم رئیس جمهور فرانسه برای تحویل ناو جنگی به روسیه در حالیکه کشورهای غربی در حال آماده کردن مقدمات اعمال فشارهای بیشتر بر مسکو هستند موجب شکل گیری انتقادهای تندی از پاریس شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در حالیکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست امروز سه شنبه خود در مورد اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه تصمیم گیری می کنند اقدام فرانسه برای تحویل ناو به مسکو موجب شده تا نوعی شکاف در میان کشورهای بزرگ اروپایی در این خصوص بوجود بیاید.

ناوی که قرار است فرانسه به روسیه تحویل دهد قابلیت حمل بالگرد را دارد و علاوه بر کشورهای اروپایی آمریکا نیز معتقد است که در چنین شرایطی تحویل این ناو به روس ها موجب افزایش توان نظامی آنها در قبال غرب می شود.

علاوه بر این، کشورهای غربی در صدد هستند تا با توجه به سقوط هواپیمای مسافری مالزی در اوکراین و مقصر نشان دادن روسیه و جدایی طلبان اوکراین در این حادثه، اقدامات تنبیهی خود را علیه مسکو افزایش دهند اما اقدام فرانسه موجب شده تا نوعی تردید در مورد اتحاد کشورهای اروپایی علیه روسیه شکل بگیرد.

البته علاوه بر فرانسه، آلمان نیز متهم شده که در مورد روسیه مواضع نرمی را اتخاذ کرده است. انگلیس که از چند روز قبل خواهان افزایش فشارها بر روسیه بوده به شدت از مواضع آلمان و فرانسه ناراحت است.

اختلافات بوجود آمده میان کشورها به حدی است که ممکن است تکلیف مسئول آتی سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعنی جانشین "کاترین اشتون" نیز در جلسه امروز مشخص نشود.

گویا فرانسه و آلمان از نامزدی "فدریکا موگرینی" وزیر امور خارجه ایتالیا، برای تصدی این پست حمایت می کنند اما کشورهایی که مواضع آنها در قبال روسیه تندتر است با این گرینه موافق نیستند. دلیل آنها برای مخالفت با موگرینی آن است که ایتالیا در مورد بحران اوکراین موضع سختی را در قبال روسیه اتخاذ نکرده بود و بویژه آنکه در هفته های گذشته موگرینی، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه را به رم دعوت کرده بود. این موضوع موجب شده تا این کشورها در مخالفت خود جدی تر شوند. 

مسئولیت کاترین اشتون که از اول دسامبر سال 2009 آغاز شده تا چندی دیگر به پایان می رسد و از آنجا که وی اشتیاقی برای حضور مجدد در این پست ندارد فرد جدیدی باید برای این سمت انتخاب شود.