انتقاد اپوزیسیون ترکیه از کارکرد رادار ناتو /"این رادار برای حمایت از اسرائیل است"

تركيه,ناتو

احزاب اپوزیسیون ترکیه کارکرد رادار مستقر ناتو در استان مالاتیای این کشور را زیر سوال برد و معتقدند که این رادار برای حمایت از اسرائیل در برابر ایران است، نه ترکیه.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، با این حال دولت ترکیه این ادعاها را رد می کند و می گوید که رژیم صهیونیستی عضوی از ناتو نیست و نیازی به حمایت‌های بیشتر ندارد چرا که به سیستم‌های گنبد آهنین مجهز است.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب اصلی مخالف مردم جمهوری‌خواه در شهر ساحلی بالیکسیر در غرب ترکیه گفت: تضادی میان صحبت‌های رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر و اقدامات وی وجود دارد. اردوغان باید به حضور رادار ناتو در شرق ترکیه خاتمه دهد تا جمع‌آوری اطلاعات توسط اسرائیل برای انجام حملات علیه غزه را تضعیف کند.

وی افزود: اگر در کنار فلسطینی‌ها ایستاده‌اید و خواهان انجام اقدامات علیه اسرائیل هستید، تنها راه، بستن و فلج کردن این رادار و توقف فعالیت‌های آن است. اطلاعات جمع آوری شده توسط این رادار با اسرائیل به اشتراک گذاشته می‌شود. چنانچه این کار انجام شود، مشخص خواهد شد که اردوغان با فلسطینی‌هاست.

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه همچنین درخواست پارلمان ترکیه را از احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه مبنی بر اینکه پایگاه راداری ناتو به اسرائیل در حملات علیه غزه کمک کرده یا خیر، تایید کرد.

در همین حال یکی از اعضای برجسته حزب حاکم عدالت و توسعه ادعاهایی مبنی بر اینکه این رادار و سیستم های دفاع موشکی پاتریوت برای دفاع در مقابل سوریه نیست و در واقع برای حفظ رژیم صهیونیستی در مقابل ایران مستقر شده ، رد کرد.

معاون حزب اردوغان گفت: زمانی که اسرائیل سیستم‌های امنیتی خودش را دارد دیگر جای بحث باقی نمی ماند. چرا باید تاسیسات اضافی برای حمایت از اسرائیل مستقر شود؟

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز گفت: به همه یادآوری می‌کنم که این رادار متعلق به ناتو است و اسرائیل هم عضو ناتو نیست.

انتهای پیام

کد N405303