ناظم دباغ در گفتگو با مهر:

تشکیل دولت فراگیر و مشارکتی تنها راه مقابله با تجزیه عراق است

آفریقا و خاورمیانه

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفتگو با خبرگزاری مهر تشکیل دولت فراگیر و مشارکتی را تنها راه مقابله با تجزیه عراق دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروه تروریستی داعش 20 خرداد با حمله به عراق برخی شهرهای این کشور را اشغال کرده است. با ورود این گروه به عراق تحولات امنیتی و سیاسی این کشور تحت الشعاع قرار گرفته است. به عنوان مثال اختلافات اقلیم کردستان عراق با حکومت مرکزی بغداد پررنگ تر از گذشته شده است و برخی تحلیلگران نسبت به تجزیه عراق به 3 منطقه کرد، شیعه و سنی هشدار می دهند.

شاید خطرناکترین دستاورد داعش، جدایی اقلیم کردستان از عراق باشد، در حال حاضر بیش از هزار کیلومتر مرز مشترک و یا خط ارتباطی میان کردستان و مناطق اشغالی توسط داعش وجود دارد و در مقابل هیچ مرزی میان کردستان و دیگر مناطق عراق وجود ندارد که این مسئله موجب قطع ارتباط عراق و اقلیم شده است. لذا می توان گفت که داعش مجری توطئه تجزیه عراق است که تا حدودی در اجرای این ماموریت خود موفق شده است.

برخی مقامات اقلیم کردستان عراق در شرایط فعلی اظهار نظرهایی را مطرح کرده اند که به اختلافات حکومت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان دامن می زند، خبرگزاری مهر در این زمینه گفتگویی را با ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران انجام داده است که مشروح آن به شرح زیر است:

چنین استدلال می شود که دولت نوری المالکی در تحقق بخشیدن به اصل 140 قانون اساسی عراق تعلل کرده است و بایستی برای حل و فصل مناطق مورد اختلاف کردها و دولت مرکزی همه پرسی برگزار شود طرح این موضوع در حال حاضر چه معنایی دارد؟

ماده 140 قانون اساسی عراق 3 بند دارد که در بند سوم آن به همه پرسی در مورد مناطق مورد اختلاف کردها و دولت مرکزی اشاره می کند پس از سقوط رژیم صدام 3 دولت در عراق تشکیل شد که در طول این مدت هیچکدام از این دولت ها ماده 140 قانون اساسی را اجرایی نکردند متاسفانه نتایج چنین اقداماتی باعث ظهور داعش و گروه های تروریستی در عراق شد. در حال حاضر یک سوم اراضی عراق تحت کنترل داعش است. متاسفانه امروز فاصله بین اقلیم و دولت مرکزی در طول مرزی که با یکدیگر اختلاف داشتند نزدیک هزار و 50 کیلومتر است که هزار و 10 کیلومتر آن تحت سیطره داعش و در مقابل نیروهای پیشمرگ است و تنها 30 تا 40 کیلومتر تحت کنترل ارتش عراق، داعش و پییشمرگ است که بعضی روزها به علت درگیری نمی توان در این قسمت به صورت زمینی تردد کرد.

آیا تجزیه عراق در بلندمدت اساساً با منافع کردهای عراق همسو خواهد بود؟

اگر حکومت مرکزی بغداد اشتباهات گذشته خود را کنار بگذارد و پایبند به قانون اساسی باشد و دولت فراگیر و ملی دولتی که همه در آن مشارکت واقعی داشته باشند تشکیل شود به نظرم مسئله استقلال کردها حل و فصل می شود و در واقع حکومت های قبلی و تفکرات آنها باعث وضعیت کنونی عراق شده است. اگر تغییری در تفکرات دولت عراق ایجاد نشود عراق به 3 منطقه تبدیل خواهد شد و برای مقابله با این مسئله باید عراق، عراق مشارکتی باشد.

در مورد اظهارات مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق درباره استقلال کردها نیز باید گفت که ایشان تصمیم گیری درباره این مسئله را به پارلمان اقلیم کردستان عراق واگذار کرده است. وی اخیرا این پیشنهاد را مطرح کرده است و هنوز مشخص نیست چه زمانی پارلمان اقلیم کردستان عراق تصمیم گیری خواهد کرد. مهمترین خواسته های کردها از دولت جدید عراق، دولت جدید فراگیر و مشارکتی و پایبند به قانون اساسی، انسان جدید و تفکر جدید است در صورت تحقق چنین هدفی استقلال کردها مطرح نخواهد بود.

اتحادیه میهنی کردستان عراق از مخالفان تجزیه عراق و استقلال کردستان است در صورتی که بحث همه پرسی در منطقه کردستان جدی تر شود موضع این اتحادیه چگونه خواهد بود؟

اتحادیه میهنی کردستان عراق خارج از اجماع دیگر کردها نیست و در چارچوب سیاست های اقلیم کردستان عراق تصمیم گیری می کند.

موضع ترکیه در خصوص استقلال کردستان عراق بر اساس چه منطقی قابل توجیه است؟

ترکیه استقلال کردستان عراق را تایید نکرده است و احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه به طور رسمی اعلام کردند خواهان وحدت عراق و مشارکت کردها در دولت آینده این کشور هستند. به نظر من موضع ترکیه، ایران و عراق درباره کردها یکسان است یعنی این کشورها مخالف استقلال کامل کردها و خواهان اتحاد آنها با دولت مرکزی عراق هستند اما در کل وقتی این کشورها خواهان چنین موضوعی هستند باید خواهان حل و فصل اختلافات اقلیم کردستان عراق و حکومت مرکزی بغداد نیز باشند.

در مورد آینده عراق باید بگویم اگر تفکرات قدیم مطرح باشد تجزیه عراق قطعی است در شرایط فعلی عراق برای مقابله با تروریست ها نیازمند وحدت و مشارکت است و اهل تسنن باید به دولت بازگردانده شود. بازگشت آقای جلال طالبانی به عراق نیز تاثیر مثبتی دارد هر چند ایشان نمی تواند با توجه به وضعیت جسمانی خود در فعالیت سیاسی مشارکت داشته باشد اما می توان از تجربیات ایشان برای بهبود اوضاع عراق استفاده کرد.

..................

مصاحبه: سمیه خمارباقی