مجلس از ارتقاء روابط ایران و انگلیس با رعایت حقوق ملت استقبال می کند

انگلیس,ارتقا روابط

تهران-ایرنا- نادر فریدونی عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس گفت: دولت یازدهم از آغاز به کار تا کنون خواهان ایجاد فضای بازتر برای گسترش روابط با سایر کشورها است؛ ازاین رو باید گفت که ما از ارتقاء روابط با انگلیس مبتنی بر رعایت حقوق دو ملت استقبال می کنیم.

به گزارش ایرنا به نقل از خانه ملت، نادر فریدونی درباره ارتقاء روابط میان جمهوری اسلامی ایران و انگلیس درسطح سفیر، گفت: ایجاد ارتباطات و روابط دیپلماتیک بین ایران و سایر کشورهای دنیا موضوعی بدیهی است، اما برخی کشورها در طول تاریخ ارتباطات مناسبی با ایران نداشتند و بارها بر علیه ملت ایران در مجامع مختلف بین المللی بیانیه صادر کردند.

نماینده مردم فیروز، فراشبند، قیر و کارزین درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه به دنبال ارتباط با رژیم صهیونیستی نیست، چون رژیم اشغالگر قدس هیچ گونه مشروعیتی ندارد. همچنین ارتباط با کشورهای ابرقدرت دنیا نظیر انگلیس، فرانسه و آلمان تا جایی که به منافع ملی آسیب نزند، جایز می باشد.

وی با تاکید براینکه نباید اقدامات انگلیس علیه امنیت ایران در گذشته را فراموش کرد، تصریح کرد: درحال حاضر دولت، مجلس، رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم این کشور هیچ گاه به دنبال قطع ارتباط با سایر ملت های دنیا نیستند، بلکه برایجاد رابطه با رعایت3 اصل عزت، مصلحت و حقوق ملت ایران با ملل قدرتمند تاکید دارند؛ هرچند که عملکرد دولت انگلیس در دوسال گذشته سبب تعطیلی سفارتخانه ها در هر دوکشور شد.

فریدونی افزود: دولت یازدهم از ابتدای آغاز به کار تا کنون خواهان ایجاد فضای بازتر برای گسترش روابط با سایر کشورها است، ازاین رو باید گفت که ما از ارتقاء روابط با انگلیس مبتنی بر رعایت حقوق دو ملت استقبال می کنیم، از آنجایی که ایرانیان و دانشجویان بسیاری در انگلیس زندگی می کنند، این فضا وجود دارد که روابط گسترش پیدا کند.

این نماینده مردم درمجلس نهم با یادآوری سفر گروه دوستی پارلمانی انگلیس به ایران درچند ماه گذشته، گفت: در این سفر که به رهبری جک استراو انجام شد دیدگاه های بسیار خوب و مثبتی از سوی نمایندگان این گروه درخصوص ایران مطرح شد؛ البته این گروه بسیاری ازنقطه نظرات نمایندگان ایران را برای رعایت حقوق ملت قبول داشته و حاضربه پیگیری در مجلس عوام انگلیس بودند، بنابراین درحال حاضر به نظر مجلس هم مشکلی برای بازگشایی سفارت انگلیس و ارتقاء روابط میان دو کشور در سطح سفیر وجود ندارد.

عضو گروه دوستی – پارلمانی ایران و انگلیس، تصریح کرد: رفتارهای امروز دولت و ملت انگلیس برای افزایش روابط با ایران ملاک قضاوت قرار می گیرد؛ هرچند که سوابق انگلیس در بعد سیاست خارجی و دیپلماسی با ایران مورد قبول نیست. خوشبختانه در طی چند ماهه گذشته دیده شد که مواضع دولت انگلیس در حوزه مسائل هسته ای ایران تا حدودی منعطف شده است که اگر این مواضع جنبه عملی پیدا کند به طور قطع به تسریع در بازگشایی سفارت دو کشور و برقراری ارتباطات لازم کمک می کند.

سیام**م.ش**1449
کد N404030