وزیر خارجه سابق روسیه: برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است

نشست92

تهران-ایرنا- «ایگور ایوانف» وزرخارجه سابق روسیه در مقاله خود در روزنامه معتبر «روسیسکایا گازتا» برنامه هسته ای ایران را صلح آمیز دانسته و گفته است که ایران در هیچ شرایطی از حق قانونی خود صرفنظر نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا،«مهدی سنایی» سفیر ایران در روسیه به گفته های ایگور ایوانوف وزیرخارجه سابق این کشور اشاره کرده که برنامه های هسته ای ایران را صلح آمیز دانسته است.

روزنامه معتبر «روسیسکایا گازتا» مقاله ای به قلم ایوانوف وزیر خارجه پیشین و رئیس شورای روابط بین الملل روسیه منتشر کرد که حاوی نکات مهمی در زمینه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، موقعیت کنونی کشور و مولفه های نفوذ آن در عرصه بین المللی و منطقه ای است.

سنایی در صفحه شخصی فیس بوک خود ترجمه این مقاله را منتشر کرده است که به شرح زیر است:

ایگور ایوانف در این مطلب با بیان اینکه تهران تحت هیچ شرایطی از تلاش های خود در جهت توسعه بخش انرژی هسته ای دست نخواهد کشید گفت: ایران در محیط مساعد خارجی بازگشتی قدرتمندانه  به عرصه بین الملل خواهد داشت.

ایوانف با بیان اینکه تهران تحت هیچ شرایطی از تلاش های خود در جهت توسعه بخش انرژی هسته ای دست نخواهد کشید گفت: به موازات پیشروی و موفقیت مذاکرات درباره «پرونده هسته ای» ایران که قرار است در آینده نزدیک به رفع تحریم ها از این کشور منجر شود، جهان به شناسایی وسیع تر امکانات قابل توجهی که ایران در سطوح منطقه ای و بین المللی دارد خواهد پرداخت.

وزیر خارجه سابق روسیه اظهار داشت: ایران در زمینه عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی، مقابله با تروریسم وافراط دینی، بحران های سوریه، عراق، افغانستان، لبنان، منطقه خلیج فارس و خاورمیانه و نیز درباره مسایل دیگر حیات بین الملل معاصر موضع گیری، رای خود و امکانات برای نفوذ دارد.

وی افزود: اینجانب طی سال های زیادی نه تنها توسعه اوضاع ایران و پیرامون این کشور را مشاهده می کردم بلکه به طور مستقیم درگسترش روابط روسی – ایرانی شرکت داشتم. ایران همیشه در سیاست خارجی کشورمان جایگاه ویژه ای داشته و در آینده نیز باید داشته باشد. امروزه هدف دست اول، بخشیدن محتوای واقعی به مناسبات فیمابین دو کشور به نفع هر دوی آنها و در جهت تأمین تعامل آنها در صحنه بین المللی است.

رئییس شورای روابط بین الملل روسیه تصریح داشت: حادترین مساله در رابطه با ایران، مسأله برنامه هسته ای این کشور است. اعتقاد دارم که ایران تحت هیچ شرایطی از تلاش ها برای توسعه بخش انرژی هسته ای دست نخواهد کشید.ایران حداقل چهل سال است که مشغول این تلاش ها است: این فعالیت مرحله عوض شدن رژیم سیاسی را پشت سر گذاشته و در زمان جنگ شدید با عراق و در مرحله تحریم های شدید اقتصادی غربی پا بر جا ماند.

ایوانف خاطرنشان کرد: دلیلی برای این نتیجه گیری وجود ندارد که چیزی بتواند در آینده قابل پیش بینی تهران را به بازنگری ریشه ای در موضع گیری خود وادار کند. ولی آیا می توان اتم صلح آمیز ایرانی را با اشاعه سلاح های هسته ای برابر دانست؟ فکر می کنم که این ادعا درست نیست.***ایران در محیط مساعد خارجی می تواند توان بالقوه خود را بالفعل کند

وی گفت: چند دور اخیر مذاکرات در قالب 1+5 نشان دهنده درجه بالای انعطاف پذیری مواضع ایران بوده است. آیا این یک اقدام تاکتیکی تهران و بازی باریک دیپلماتیک آن است؟ اعتقاد دارم که جواب این سوال باید منفی باشد. این مساله خلوص نیت یا مکر و حیله رهبران ایران نیست، بلکه مسأله منافع بلندمدت و توانمندی دولت است. ایران غیر از برنامه هسته ای هم چیزی دارد که به همسایگان خود و به جامعه جهانی ارائه دهد.

وزیرخارجه سابق روسیه افزود: ایران فقط در محیط مساعد خارجی می تواند توان بالقوه خود را به طور واقعی بالفعل بکند.

به گفته ایوانف،امروزه رژیم تحریم ها و فقدان روابط سالم با جهان خارجی در حد زیادی نه تنها از توسعه اقتصاد ایران بلکه از تقویت مواضع بین المللی ایران ممانعت می کند. رهبران فعلی تهران این واقعیت را به خوبی درک می کنند و از همین رو است که در ماه های اخیر به جستجوی مصرانه وجوه اشتراک با مخالفان و حتی دشمنان آشکار خود پرداخته اند.

وی اظهار داشت: ممکن است سوال کنند که چه ضمانتی وجود دارد که رهبران فعلی تهران جای خود را به یک گروه محافظه کار تر و ضد غربی تر ندهند؟ واقعا چنین ضمانتی وجود ندارد. ولی شکست مسوولین فعلی ایران به معنی شکست طرف های مذاکرات با ایران و آن نیروهای سیاسی غرب خواهد بود که خواه ناخواه شریک بازی منتقدان محافظه کار ایرانی رییس جمهور روحانی هستند.

ایوانف تاکید کرده است:شکست سیاسی حسن روحانی شکست مشترک ما شده و بدون تردید مذاکرات 1+5 را به عقب انداخته و در زمینه حل و فصل بحران سوریه و در روابط اعراب و اسراییل مشکلات جدید و در عراق خطرات مکملی به وجود خواهد آورد.

وی در مقاله خود نوشته: جا دارد که سیاستمدارانی که امروزه به ازسرگیری «خط شدید» غرب در حق تهران دعوت می کنند، درباره تبعات جانبی این خط تفکر و تامل کنند.

وزیر خارجه سابق روسیه با اشاره به اینکه در روسیه گاهی این نقطه نظر شنیده می شود که «خط شدید» غرب گویا با منافع روسیه هم خوانی دارد زیرا برای توسعه «روابط ویژه» بین مسکو و تهران مبنای مکملی ایجاد می نماید خاطرنشان کرد: ادعا می شود که ایران در شرایط انزوا از غرب مجبور است همکاری با روسیه را گسترش دهد. این موضع گیری را کوته بینانه و خطرناک می دانم.

وی اظهار داشت: با کشوری چون ایران نمی توان بر اساس ملاحظات سیاسی مقطعی شراکت راهبردی برقرار کرد. این پایه ها بیش از حد ناپایدار و غیر قابل اطمینان است و هر آن می تواند فرو پاشد. باید قبول کرد که روابط ما با ایران فعلاً از شالوده ای محروم است که بحث درباره شراکت راهبردی واقعی و نه شعاری را موجه کند.***ایران کشوری نه تنها با گذشته بلکه با آینده بزرگ است

ایوانف تصریح کرد: باید بی درنگ به پی ریزی این پایه  ها پرداخت، چه در روابط اقتصادی که سطح فعلی آن تاب انتقاد ندارد؛ چه در تعامل در زمینه مسایل منطقه ای که می تواند بسط و توسعه یافته و فعال  تر شود؛ چه در همکاری علمی – فنی و آموزشی که در این بخش کار ناچیز نابخشودنی انجام شده است و چه در تماس ها در سطح جوامع مدنی که در حال حاضر در بهترین فرصت در حالت «نطفه» قرار دارد.

رییس شورای روابط بین الملل روسیه در پایان این مقاله آورده است: ایران کشوری نه تنها با گذشته بزرگ بلکه با آینده بزرگ است. به نفع روسیه است که نه فقط روابط حسنه فعلی با همسایه جنوبی ما را محفوظ کند،بلکه این روابط را به سطح کیفی جدیدی ارتقا دهد که جوابگوی امکانات بالقوه دو کشور و واقعیات جدید قرن 21 باشد. همه موجبات عینی برای این کار فراهم شده است و حالا اراده سیاسی باید اعمال شود.

سیام**9173** 1418
کد N403686

خواندنی از سراسر وب