بررسی آرای انتخابات افغانستان از سر گرفته شد

آسیا اقیانوسیه

روند بررسی آراء دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از سر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، این روند به دنبال اختلافات بین دو ستاد انتخاباتی بر سر تشخیص و اعتبار امضا در برگه رای دهی تعلیق شده بود.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان صبح امروز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که این اختلاف باعث شده که روند بررسی آرا یک و نیم ساعت زودتر پایان یابد.

وی افزود که گفنگو بین نمایندگان دو ستاد، سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل انتخابات برای حل این اختلاف از صبح امروز دوشنبه آغاز شده و بعد از پایان آن، روند بررسی آرا از سرگرفته خواهد شد.

بررسی آرای انتخابات افغانستان و انتقال صندوق های رای از ولایت های مختلف به کابل پنجشنبه گذشته آغاز شده بود.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که از آغاز روند تا حالا ۴۳۵ صندوق بررسی شده و شماری از صندوق های آرای ولایات به مرکز رسیده است و انتقال صندوق های رای همچنان ادامه دارد.

انتقال صندوق های رای از سوی نیروهای امنیتی افغان، ناتو، ایساف به همراهی نماینده کمیسیون مستقل انتخابات، سازمان ملل متحد و دو ستاد انتخاباتی انجام می شود.

هم اکنون ۵۵۹ ناظر از دو ستاد انتخاباتی، ۳۰۷ ناظر از نهادهای مستقل و ۲۸۲ ناظر بین المللی بر روند بررسی آراء نظارت می کنند.

نورستانی گفت که کمیسیون انتخابات در بررسی آرا از ۱۶ شیوه برای تشخیص آرای پاک از آرای ناپاک استفاده می کند.

به گفته نورستانی، کمیسیون انتخابات ۱۱ شیوه را در نظر داشت و ۵ شیوه جدید از سوی ملل متحد پیشنهاد شده که مورد قبول قرار گرفته و از آن در روند بازرسی آرا استفاده می‌ شود.