در صحن علنی انجام شد؛

قرائت گزارش هیأت تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی در مجلس/ سقوط 6 پله‌ای صنعت خودروسازی ایران

مجلس

صنعت خودرو کشور با گردش مالی سالانه حدود 200 هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای حدود 500 هزار نفر یکی از کانون های توجه سیاستگذاران کشور است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در سال 2011 ایران به عنوان دوازدهمین تولیدکننده بزرگ جهانی خودرو در جهان شناخته شده که متأسفانه این رتبه در سال 2012 به هجدهم تقلیل یافت.

به گزارش ایلنا، روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در تشریح گزارش هیأت تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی گفت: صنعت خودروسازی کشور دومین شاخه اقتصاد ملی بعد از صنعت نفت و گاز به حساب می آید.

وی ادامه داد: در سال 2011 ایران به عنوان دوازدهمین تولیدکننده جهانی خودرو شناخته شده بود که متأسفانه در سال 2012 با 6 پله تنزل در رتبه 18 یعنی پایین تر از کشورهای ترکیه و اندونزی قرار گرفت.

عباسپور در تشریح بند پ این گزارش افزود: در حال حاضر 28 شرکت خودروسازی در تولید انواع خودروهای سبک و سنگین در کشور فعالیت می کند.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: صنعت خودرو کشور با گردش مالی سالانه حدود 200 هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای حدود 500 هزار نفر یکی از کانون های توجه سیاستگذاران کشور است.

وی گفت: صنعت خودرو در جهان به عنوان لوکوموتیو رشد صنایع دیگر شناخته شده است به طوری که 60 رشته صنعتی با صنعت خودرو مرتبط هستند. صنعت خودرو در ضریب همبستگی پیشین رتبه دوم را در بین 10 صنعت برتر کشور دارا می باشد. از صنایع مهمی که ارتباط نزدیکی با صنعت خودرو دارند می توان به صنعت فولاد، آلومینیوم، مس، شیشه، لاستیک، نساجی، الکترونیک، رنگ و مواد شیمیایی اشاره کرد که به عنوان صنایع بالا دستی ورودی صنعت خودرو محسوب می شوند.

کد N400923