گزارش جدید سازمان ملل در مورد خشونتها در عراق

سیاسی

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد بیش از 5000 عراقی در جریان خشونت‌های سال جاری میلادی کشته شده‌اند و سهم عمده‌ی آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند که به دست تندروهای افراطی داعش کشته شده و اغلب اعدام، شکنجه و مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، "ناوی‌ پیلای" کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر گفت: روزانه ما گزارش‌های بیشماری از اعدام‌های دسته‌جمعی، شکنجه، جذب کودک‌سربازان، تجاوز را در عراق دریافت می‌کنیم که نقض آشکار حقوق بشر است که علیه کودکان، زنان و مردان این کشور اعمال می‌شود و دلیل آن نبود امنیت، آموزش، بهداشت و نیروهای امنیتی کارآمد است.

وی افزود: هدف‌ قراردادن عمدی غیرنظامیان، کشتار غیرنظامیان، استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، مانع شدن از دسترسی غیرنظامیان به کمک‌های بشردوستانه به جرایم جنگی و یا جرایم علیه بشریت از سوی افراط‌گرایان داعش دامن می‌زند. دو طرف درگیر در عراق باید به قوانین حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه پایبند باشند تا از خشونت و سوء‌استفاده پیشگیری کنند.

طبق گزارش سازمان ملل در ماه ژوئن بیشترین درگیری‌ها میان نیروهای داعش و غیرنظامیان رخ داده است که بیش از 1500 تن کشته شده و بیش از 600 هزار تن آواره شده‌اند.

انتهای پیام

کد N399352