دبیر شورای عالی امنیت ملی وارد بغداد شد

دولت

امروز اقوام مختلف کرد، عرب و شیعیان و اهل سنت در کنار هم قرار دارند و اوضاع منطقه را خوب درک می‌کنند و در تلاشند بر مشکلاتی که فراداخلی است و از بیرون این کشور تحمیل شده است فایق آیند و ما مطمئن هستیم مردم و به‌ویژه جوانان عراق قادر خواهند بود این مشکلات را حل کنند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای دیدار رسمی از عراق و گفتگو با مقامات این کشور وارد بغداد شد و فالح فیاض مشاور امور امنیت ملی عراق از وی در فرودگاه استقبال کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از واحد مرکزی خبر، علی شمخانی پس از ورود به فرودگاه گفت: اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و موقعیت جغرافیایی میان دو کشور دوست، برادر و همسایه، ضرورت بررسی بحران جاری در عراق و کمک به اتحاد و اتخاذ راهکارهای سیاسی کارآمد را برای مهار کردن تهدیداتی که زندگی مردم رنج‌کشیده این کشور را با چالش‌های نگران‌کننده مواجه کرده، اجتناب‌ناپذیر کرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت‌های اجتماعی و ملی موجود در جامعه عراق، توانمندی ملت و دولت این کشور را برای مدیریت بحران موجود کافی و تعیین‌کننده دانست و نقش مرجعیت را در آزادسازی این ظرفیت منحصربه‌فرد قابل توجه خواند.

شمخانی همچنین انتخاب سلیم جبوری را به عنوان رئیس پارلمان عراق تبریک گفت و از روند شکل‌گیری مجلس و انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر حمایت کرد و گفت: با ظرفیت بسیار مناسب قانون اساسی عراق، اقدامات سیاسی خیلی خوب و متناسب با نیاز مردم عراق صورت گرفته و گام‌های مهمی در زمینه شکل‌گیری مجلس و مراحل بعدی برداشته شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: امروز اقوام مختلف کرد، عرب و شیعیان و اهل سنت در کنار هم قرار دارند و اوضاع منطقه را خوب درک می‌کنند و در تلاشند بر مشکلاتی که فراداخلی است و از بیرون این کشور تحمیل شده است فایق آیند و ما مطمئن هستیم مردم و به‌ویژه جوانان عراق قادر خواهند بود این مشکلات را حل کنند.

شمخانی افزود: طبق معمول، جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور پیشگام در مبارزه با تروریسم و از حامیان همیشگی عراق در این زمینه، در ادامه روند سیاسی در این کشور حمایت‌های لازم را برای حفظ امنیت و یکپارچگی عراق انجام می دهد.

فیاض نیز با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق اظهار داشت: دوستان عراق ازجمله ایران همواره در مبارزه با تروریسم در کنار مردم عراق بوده‌اند.

وی گسترش روابط با ایران را در همه زمینه‌ها خواستار شد.

کد N398717