دفاع کدخدایی از عملکرد شورای نگهبان در انتخابات‌های 88 و 92

انتخابات,شوراي نگهبان,عباسعلي كدخدايي,انتخابات رياست جمهوري

مشاور عالی دبیر شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان همان‌طور که از آرای مردم در انتخابات سال 88 دفاع و پاسداری کرد در انتخابات سال 92 نیز به همان گونه عمل کرد.

وی با تاکید بر این‌که «برای شورای نگهبان فرقی نمی‌کند که چه کسانی در انتخابات شرکت می‌کنند»گفت: برای اعضای این شورا انتخابات سال 88 و 92 و یا سایر انتخابات هیچ تفاوتی ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباسعلی کدخدایی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران به مناسبت 26 تیرماه سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان قانون اساسی، با اشاره به چرایی تشکیل شورای نگهبان خاطرنشان کرد: پس از این‌که الطاف بی‌کران الهی شامل مردم ما شد و با هدایت‌های پیامبرگونه امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی به ثمر نشست و همچنان پشتیبانی‌های مردم ادامه یافت تا نهایتا منجر به شکل گیری شجره‌ی طیبه جمهوری اسلامی ایران شد.

وی اظهار کرد:‌ نگاه به باورهای مردم ایثارگر ما در قبل از انقلاب نشان می‌دهد که مردم ما دو شعار پایه‌ای نفی ظلم و ستم و بی‌عدالتی طاغوتی و تاکید بر اجرای احکام دین اسلام را به عنوان خواسته‌های اصلی خود مطرح می‌کردند. این خواسته‌ها همواره قبل و بعد از انقلاب اسلامی مورد تایید و تاکید امام خمینی (ره) نیز قرار می‌گرفت.

کدخدایی با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران یک نظام سیاسی متکی به پشتیبانی‌های مردمی بوده و هست» تصریح کرد: جمهوریت و حضور مردم به تعبیر مقام معظم رهبری یکی از ارکان نظام را تشکیل می‌دهد و به واسطه اعتمادی که میان امام و امت و همچنین مردم و مسئولین برقرار بود ما شاهد بودیم که در همان ابتدای کار انقلاب نوع نظام به همه پرسی گذاشته شد.

مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با اشاره به برگزاری همه پرسی جمهوری اسلامی در فروردین ماه 58 خاطرنشان کرد:‌ در اوایل سال 59 از مردم خواسته شد که به نظام جمهوری اسلامی رای بدهند و مردم نیز با آرای آگاهانه و آزادانه خود با اکثریت قریب به اتفاق به جمهوری اسلامی ایران رای مثبت دادند. این در حالی است که این اتفاق در کمتر کشور‌هایی صورت می‌گیرد که نظام‌های سیاسی در آغاز به کار خود نوع نظام را به رای مردم بگذارند.

وی اضافه کرد: پس از تعیین نوع نظام سیاسی بلافاصله مقدمات تدوین قانون اساسی آغاز شد و مجلس بررسی نهایی قانون اساسی با عنوان مجلس خبرگان اول شکل گرفت. پس از چند ماه متن قانون توسط مجلس خبرگان به تصویب رسید و بار دیگر این قانون به رای مردم گذاشته شد و ما مشاهده کردیم که در فاصله‌ای اندک هم نوع نظام سیاسی و هم قانون اساسی این نظام به عنوان سند ملی به رای مردم گذاشته شد.

کدخدایی با تاکید بر این‌که «هر نظام سیاسی در آغاز تاسیس نیازمند تلاش، مجاهدت و ایثار است» گفت: مردم ایثارگر ما آزمون خود را با حضور در صحنه‌های مختلف انقلاب طی کردند.

مشاور عالی شورای نگهبان با تاکید بر این‌که «عقل سلیم و تجربه بشری به ما آموخته است که برای حفاظت، صیانت و پاسداری از نظام نیازمند تلاش و مجاهدت و اتخاذ راهکارهای مناسب هستیم» به انقلاب مشروطه اشاره و اظهار کرد: ما در ابتدا نمی‌توانستیم به این موضوع اکتفا کنیم که نظام سیاسی ایجاد شده و قانون اساسی نیز تدوین شده است و در مسیر اجرا حفاظت و صیانت از این دو را به فراموشی بسپاریم. تجربه ما در دوره‌ی نهضت مشروطه تجربه تلخی است.

وی افزود: نهضت مشروطه، نهضتی مردمی بود که با حمایت علما و مراجع وقت و برای مقابله با بی‌عدالتی‌ها و استبداد و ظلم حکام وقت شکل گرفت، این نهضت در ابتدا به خوبی پیش رفت و هدایت‌های علما و مراجع عظام و پشتیبانی‌های مردم نشان داد که مردم به خوبی می‌توانند در این جهت گام بردارند، اما اشکالی که در این نهضت به وجود آمد این بود که این نهضت نسبت به پاسداری و صیانت از قانون اساسی نظام سیاسی وقت دقت لازم را نکرد.

کدخدایی با اشاره به ماده 2 متمم قانون اساسی مشروطه خاطرنشان کرد: گرچه تدوین کنندگان قانون مشروطه با اصرار علما به ویژه شیخ فضل‌الله نوری اصل تراز را به متمم قانون اساسی مشروطه لحاظ کردند و در این اصل بر این موضوع اشاره داشتند که همیشه مجمعی از علمای تراز اول بر مصوبات مجلس نظارت داشته باشد تا از احکام شرعی تخطی نشود، اما این ساز و کار در ابتدا در نطفه خفه شد و نتیجه این شد که نهضت مشروطه با وجود این که نهضتی ضد دیکتاتوری و استبدادی بود به عکس خود تبدیل شود.

مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با تاکید بر این‌که «قانون اساسی به عنوان یک سند ملی همواره بیانگر آرمان‌ها و اهداف مشترک مردم است و از حقوق و تکالیف متقابل فرد و دولت یاد می‌کند و به عنوان یک میثاق مشترک نیازمند پاسداری است» تصریح کرد: تدوین کنندگان قانون اساسی در مجلس خبرگان به ویژه شهید بهشتی در این مطلب اظهار داشتند که دیگر تجربه دوران مشروطه تکرار نشود.

ادامه دارد...

کد N398669