توافق آتش‌بس میان انقلابیون سابق لیبی در فرودگاه طرابلس

جنگ,ليبي

پس از روزها درگیری میان انقلابیون سابق در فرودگاه طرابلس، دولت لیبی صبح امروز(جمعه) از دستیابی گروه‌های شبه نظامیان درگیر در این فرودگاه به توافق آتش بس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی الوطن العربی، گروه‌های شبه نظامی لیبی که از روز یکشنبه برای به کنترل گرفتن فرودگاه بین المللی طرابلس با یکدیگر درگیر بودند به توافق آتش بس دست یافتند. این اقدام بدنبال درخواست دولت لیبی از سازمان ملل برای جلوگیری از فروپاشی این کشور صورت گرفت.

پیشتر محمد عبدالعزیز، وزیر خارجه لیبی از شورای امنیت خواسته بود تا پیش از آنکه فرصت از دست برود مساله لیبی را جدی بگیرد. وی گفته بود: دولت مرکزی لیبی ضعیف‌تر از آن است که بر شبه نظامیانی که در براندازی معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی در سال 2011 نقش داشتند، کنترل یابد.

عبدالعزیز با بیان اینکه عدم حمایت از میادین نفتی و بنادری که صادرات نفت از طریق آن صورت می‌گیرد مشکل خطرناکی است، افزود: سیطره شورشیان بر بنادر لیبی، خساراتی به ارزش 30 میلیارد دلار به درآمدهای نفتی کشور وارد کرده است.

وی عنوان داشت: برای حفظ نفت خواهان مداخله نظامی نبوده بلکه از کارشناسان می‌خواهد تا جایی که ممکن است چگونگی حفظ پایگاه‌های استراتژی را به مردم لیبی آموزش دهند.

فرودگاه بین المللی طرابلس از زمان آغاز حمله گروهی از انقلابیون سابق لیبی به منظور بیرون راندن گروه دیگری از شبه نظامیان از این فرودگاه، شاهد درگیری‌های شدیدی بوده است.

انتهای پیام

کد N398615