وین 6؛ ادامه رایزنی های ایران و آمریکا در سطح معاونان

وین,مذاکرات هسته ای,نشست 92

وین - ایرنا - رایزنی ها و تبادل نظر هیات های مذاکره کننده هسته ای ایران و آمریکا در پانزدهمین روز از مذاکرات وین 6، با برگزاری نشست دو جانبه معاونان دو طرف در هتل کوبورگ وین همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، در این نشست دو جانبه که از ساعت 18 به وقت محلی آغاز شده و همچنان ادامه دارد، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با وندی شرمن و جیک سولیوان از اعضای هیات مذاکره کننده آمریکا رایزنی ها درخصوص نگارش متن توافق جامع مشترک و همچنین رفع اختلافات را در دستور کار دارند.

پیش از این، امروز چهارشنبه همزمان با برگزاری نشست سه جانبه معاونان هیات های مذاکره کننده ایران،اروپا و آمریکا در هتل کوبورگ، ویلیام برنز معاون ارشد وزیر خارجه آمریکا با حضور در محل اقامت وزیر امور خارجه ایران با وی گفت و گو کرد.

در دیدار ویلیام برنز با محمد جواد ظریف که چهل و پنج دقیقه به طول انجامید طرفین درخصوص نزدیک تر کردن دیدگاه ها تبادل نظر کردند.

نشست 2 ساعته ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا در کوبورگ نیز که از ساعت 11 روز چهارشنبه آغاز شد، بعد از 2 ساعت رایزنی های فشرده دقایقی پیش به پایان رسید.

مجید تخت روانچی و عباس عراقچی معاونان وزیر امور خارجه ایران، هلگا اشمید و استفان کلمنت معاونان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و وندی شرمن سرپرست هیات مذاکره کننده آمریکایی در این نشست سه جانبه درخصوص تعهدات ایران و 1+5 تبادل نظر کردند.

عصر امروز همچنین نشست دو جانبه ای با حضور مجید تخت روانچی و سید عباس عراقچی معاونان وزیر خارجه ایران با همتایان چینی در هیات مذاکره کننده این کشور برگزار شده است.

مذاکرات هسته ای وین 6 که از یازدهم تیرماه آغاز شده همچنان با رایزنی ها و انجام دیدارهای دو جانبه، سه جانبه و عمومی هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 با دستور کار نگارش متن پیش نویس توافق جامع هسته ای ادامه دارد.

این دور از گفت و گو های هسته ای که آخرین مرحله از مذاکرات قبل از پایان مهلت تعیین شده 20 جولای در توافق موقت ژنو محسوب می شود،با اضافه شدن وزیران امور خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس به مذاکرات از روز یکشنبه گذشته شکل جدی تری به خود گرفت.

محمد جواد ظریف مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در ملاقات های متعدد گروهی،دوجانبه و سه جانبه با همتایان آمریکایی و اروپایی خود در روزهای گذشته به بررسی روند مذاکرات و حل و فصل اختلافات موجود پرداخت.

ظریف در چهار دیدار دو جانبه با جان کری همتای آمریکایی خود مذاکرات فشرده، جدی و سختی را با هدف رفع ابهام ها از برنامه هسته ای ایران و همچنین تحقق حقوق ملت ایران انجام داد و این گفت و گو ها به گونه ای انجام شد که وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه شنبه خود با خبرنگاران قبل از ترک وین به مقصد واشنگتن از ظریف به عنوان مذاکره کننده ای سرسخت یاد کرد.

مذاکرات وین 6؛ با جدیت و تلاش طرفین مذاکره برای دستیابی به توافق جامع هسته ای تا 29 تیرماه ( 20 جولای ) درحالی ادامه خواهد داشت که گمانه زنی ها و اظهار نظرهای منتشر شده به نقل از منابع دیپلماتیک دو طرف نشان از احتمال تمدید مذاکرات بعد از پایان فرصت تعیین شده در توافق موقت ژنو دارد.

براساس توافق موقت ژنو، مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 بعد از پایان فرصت 20 جولای قابل تمدید برای یک دوره 6 ماهه دیگر نیز خواهد بود.

محمد جواد ظریف و کاترین اشتون قرار است فردا ( پنج شنبه) و در شانزدهمین روز از مذاکرات وین 6 در یک نشست دو جانبه آخرین تحولات و وضعیت این مرحله از مذاکرات هسته ای را مورد بررسی قرار دهند.

1572**1553**1701
کد N397364