استقبال آمریکا از انتخاب جبوری به عنوان رئیس پارلمان عراق

آمریکا از انتخاب سلیم جبوری به عنوان رئیس پارلمان عراق استقبال کرد و برای مبارزه با گروه تروریستی داعش تشکیل هرچه سریع‌تر دولتی متشکل از همه گروه‌های عراقی را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: انتخاب رئیس پارلمان نخستین گام به سوی تشکیل دولتی جدید در عراق است، دولتی که حقوق و خواسته‌های مردم و نگرانی‌های قانونی همه طرف‌های عراقی را در نظر بگیرد.

جان کری، تشیکل هر چه سریع‌تر دولت جدید عراق را خواستار شد.

وی این سخنان را ساعاتی پس از انتخاب سلیم جبوری به عنوان رئیس پارلمان عراق ایراد کرد و افزود: انتخاب جبوری نخستین گام برای حل بحران سیاسی عراق است. بحرانی که زمینه را برای تسلط داعش بر شهرهای مختلف عراق فراهم کرده است.

از سوی دیگر جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با جبوری انتخاب وی را به عنوان رئیس پارلمان تبریک گفت.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: جو بایدن و جبوری بر تشکیل هرچه سریع‌تر دولتی که بتواند همه گروه‌های عراقی را در مقابله با تروریست‌های داعش متحد کند به توافق رسیده‌اند.

جو بایدن، همچنین در تماس تلفنی خود با اسامه النجیفی، رئیس ائتلاف متحدون عراق و رئیس پیشین پارلمان علاوه بر بحث و گفت‌وگو در خصوص اوضاع سیاسی و امنیتی عراق وی را در ساخت دولت شراکت جدید تشویق کرد.

بایدن در این تماس تلفنی، بر لزوم پایبندی بر زمان قانونی برای انتخاب نامزدهای پست‌های اصلی کشور و تشکیل دولت شراکت ملی تاکید کرد.

سلیم جبوری در نشست پارلمان با کسب بیشترین آراء به عنوان رئیس پارلمان عراق انتخاب شد. دو نماینده دیگر یعنی حدیر العبادی از ائتلاف دولت قانون به سرپرستی نوری مالکی از ائتلاف شیعیان به عنوان معاون اول و آرام شیخ محمد، از ائتلاف کردستان به عنوان معاون دوم جبوری انتخاب شدند.

از سوی دیگر نیکولای ملادینوف، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق نیز از انتخاب رئیس پارلمان عراق و معاونان وی استقبال کرد و تشکیل دولت جدید و انتخاب هرچه سریع‌تر رئیس جمهوری این کشور را خواستار شد.

ملادینوف ضمن تبریک به عراقی‌ها اعلام کرد: من مطمئن هستم که همه فراکسیون‌های سیاسی ازتلاش‌هایی که با هدف ایجاد آرامش و دستیابی به توافق در خصوص قوانین اصلی کشور باشد حمایت خواهند کرد.

وی در پایان افزود: پارلمان عراق گامی مهم در از سرگیری روند دموکراسی کشور برداشته است و من تمام رهبران عراقی را تشویق می‌کنم که با قدرت هر چه تمام‌تر نقش سازنده‌ خود را با وظیفه شناسی کامل ایفا کنند و با انتخاب رئیس جمهور و دولت جدید، کشور را به سمت جلو پیش ببرند.

انتهای پیام

کد N396092