تکرار رویدادهای جنگ سرد/

روسیه مرکز شنود شوروی سابق در کوبا را بازگشایی می کند

روسیه,کوبا,مرکز شنود الکترونی

مسکو- ایرنا- یک روزنامه روسی از توافق سران روسیه و کوبا برای بازگشایی مرکز شنود الکترونی ˈلوردسˈ در کوبا که در دوره شوروی سابق برای کنترل آمریکا بکار گرفته می شد، خبر داد.

به گزارش ایرنا، روزنامه کامرسانت روز چهارشنبه گزارش داد: توافق در مورد بازگشایی مرکز لوردس در جریان دیدار اخیر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از هاوانا به دست آمد.

مرکز شنود الکترونی ˈلوردسˈ در 250 کیلومتری سواحل آمریکا واقع شده که در سال 1967 آغاز بکار کرده است. اتحاد جماهیر شوروی با استفاده از آن، گفتگوهای بیسیم و غیره در بخش عمده ای از آمریکا را کنترل می کرد.

یک مقام روس به کامرسانت گفت: روسیه با توجه به افزایش توانمندی مالی تصمیم به بازگشایی مرکز لوردس گرفت و سردی روابط روسیه و آمریکا هم در اتخاذ این تصمیم موثر بوده است.

به نوشته روزنامه روسی، مسکو و هاوانا چند سال برای بازگشایی مرکز لوردس مذاکره می کردند اما گفتگوهای دو طرف از اوایل سال جاری میلادی سرعت گرفت.

رییس جمهوری روسیه در جریان سفر اخیر خود به کوبا از تامین مالی این طرح خبر داد. وی همچنین اعلام کرد بدهی 2/35 میلیارد دلاری کوبا به روسیه که از دوره شوروی سابق به ارث مانده است، مورد بخشش قرار گرفته است.

روسیه در سال 2001 از ˈلوردسˈ در کوبا که در زمان شوروی سابق محل شنود برای این کشور بود، بیرون آمد. سران روسیه در آن زمان دلیل این تصمیم خود را ˈتغییر داده های ژئوپولیتکیˈ در جهان و لزوم مبارزه با تروریسم و همکاری مسکو با واشنگتن در این زمینه اعلام کرده بودند.

اروپام/2242**518**1485** 1337
کد N396070