سخنگوی اشتون: خبر کاهش تعداد سانتریفیوژها گمانه‌زنی رسانه‌هاست/ ایران خواهان رفع فوری تحریم‌هاست

نسیم نوشت:

مایکل مان گفت: خبرها درباره کاهش تعداد سانتریفیوژها به ۹۴۰۰ گمانه‌زنی رسانه‌هاست.

سخنگوی کاترین اشتون با تاکید بر سخت بودن امکان رسیدن به توافق تا ۲۹ تیر گفت: با وجود اختلافات موجود نمی‌توان در این باره اظهارنظر کرد. طرف ایرانی خواهان رهایی فوری از تحریم‌هاست

مایکل مان سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگو با «شبکه العالم» تأکید کرد: سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به وین باعث پیشبرد مذاکرات هسته‌ای بویژه بین محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و (کاترین اشتون) همتای اروپایی وی شد.

مایکل مان خاطرنشان کرد: شش کشور (گروه ۱+۵) مصمم به دستیابی به توافقی هستند که همگان و ایران را راضی کند.

وی تصریح کرد: این پیشرفت به ویژه در مذاکراتی بود که بعد از ظهر دوشنبه بین ظریف و اشتون برگزار شد.

مایکل مان گفت: مسائل مربوط به فردو و اراک مطرح است، و همچنین طرف ایرانی خواهان رهایی از تحریم‌ها است.

وی درباره امکان دستیابی به توافقنامه نهایی فراگیر بین ایران و گروه ۱+۵ تا روز بیستم ماه ژوئیه، اظهار داشت: این از امور دشواری است که نمی‌توان با وجود این اختلافات و شکاف موجود بین دوطرف درباره آن اظهار نظر کرد.

سخنگوی اشتون خاطر نشان کرد: اما معتقدم که گروه ۱+۵ مصمم است تا به توافق دست یافته و اختلافات را کنار بگذارد و این امر بی شک به سود ایران خواهد بود.

مایکل مان درخصوص احتمال تمدید مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ بعد از بیستم ماه ژوئیه گفت: نمی‌خواهیم اکنون درخصوص تاریخ تخمین بزنیم. می‌خواهیم تمرکز کنیم، و فراموش نکنید که ما شش روز زمان داریم و مصمم هستیم. ما متعهد هستیم تا به نتیجه‌ای برسیم که به نفع همگان باشد.

وی تصریح کرد: چند مسأله وجود دارد که باید به طور قطع خصوصا از طرف ایران حل شود؛ ایران باید برخی از مسائل را حل کند و همچنین نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را بین ببرد.

مایکل مان خاطرنشان کرد: مسائل حساس و اصلی مانند غنی‌سازی اورانیوم، مجتمع فردو و مجتمع اراک وجود دارد و ایرانی‌ها نیز به نوبه خود خواهان رفع فوری تحریم‌ها هستند، و نمی‌خواهند این تحریم‌ها بعد از یک برهه زمانی برداشته شود. یک سری سوالات واضح و مسائلی وجود دارد که باید درخصوص آن‌ها اقدام کنند.

سخنگوی اشتون درباره مطالب رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌های غربی درخصوص تعلیق غنی‌سازی و کاهش تعداد سانتریفوژها به حدود ۹۴۰۰ دستگاه گفت: همه آنچه (رسانه‌ها) می‌گویند گمانه زنی است، که چه بسا واقعیت نداشته باشد. واقعیت در اتاق مذاکرات است.

وی افزود: اختلافات و درعین حال مذاکراتی برای پر کردن شکاف و ذوب کردن یخ‌ها وجود دارد.

 

23503

کد N394754