محسنی‌اژه‌ای در نشست خبری:/1/

محکومیت قطعی هفت نفر از متهمان حوادث پس از انتخابات 88/ بابک زنجانی وجوهی در خارج از کشور ندارد

سیاست داخلی

متاسفانه کشورهای عربی و غربی و جوامع و سازمان‌های بین‌المللی در برابر جنایات رژیم صهیونیست سکوت کرده‌اند و زنان و مردان مسلمان در آتش اسرائیل می‌سوزند و ما ضمن محکومیت آن حمایت همه جانبه خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام می‌کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه تاكید كرد: تا امروز هنوز مشخص نشده که بابك زنجانی وجوه نقدی در خارج از کشور دارد یا خیر. این فرد ادعا می‌کرد در مالزی و برخی از کشورهای همسایه پول دارد که آنجا بلوکه شده اما هیاتی به این کشورها سفر کرده و متوجه شدند ادعای آن کذب است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری عصر امروز خود از محکومیت قطعی هفت نفر در ارتباط با حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم خبر داد و گفت: اخیرا حکم هفت نفر دیگر قطعی و در روزنامه‌های کثیرالانتشار اعلام شد و پرونده برای اجرا به اجرای احکام رفته است و از سه تا یازده سال محکوم شده‌اند.

وی در خصوص اسامی این افراد نیز اظهار داشت: در حال حاضر اسامی آنها را در اختیار ندارم اما ممکن است که دادسرا اسامی این افراد را روی سایت خود قرار دهد.

دادستان كل كشور ادامه داد: پرونده‌های افرادی هم که پیش از این کیفرخواست صادر شده بود، دادگاه آنها برگزار شده اما هنوز منتج به حکم قطعی نشده است.

محسنی اژه‌ای به پرونده بابک زنجانی نیز اشاره و تصریح كرد: پس از اینکه دستگاه قضایی متوجه پرونده بابک زنجانی شد،

دادستان تهران به عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا كرد و وی را ممنوع‌الخروج و احضار و بازداشت کرد. البته پیش از بازداشت این فرد، سازمان بازرسی و سایر بخش‌ها با وی صحبت کرده تا ببیند آیا وجوهی که در اختیار این فرد است به کشور بازمی‌گردد یا خیر که در جریان آن متوجه شدند که زنجانی نه تنها نمی‌تواند وجوه را برگرداند بلکه در صحت برخی اسناد نیز تردید وجود دارد از این‌رو قرار بازداشت وی صادر شد و پس از دو ماه نیز بازپرس پرونده قرار بازداشت را تمدید کرد.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه اقدامات گسترده و جدی از سوی دستگاه قضایی با همکاری دولت و برخی وزارتخانه‌ها برای شناسایی اموال و اینکه پول‌ها در کجاست، صورت گرفته ابراز داشت: تا امروز هنوز مشخص نشده که این فرد وجوه نقدی در خارج از کشور دارد یا خیر. این فرد ادعا می‌کرد در مالزی و برخی از کشورهای همسایه پول دارد که آنجا بلوکه شده اما هیاتی به این کشورها سفر کرده و متوجه شدند ادعای آن کذب است.

وی با بیان اینکه تا جایی که مقدور بوده کلیه اموال و شرکت‌های متعلق به بابک زنجانی شناسایی شده است، یادآور شد: هر میزان از اموالی که شناسایی شده، توقیف و در حال تقویم و قیمت‌گذاری است.

دادستان کل کشور با اشاره به آمادگی بابک زنجانی برای فروش اموال جهت پرداخت مطالبات وزارت نفت خاطرنشان كرد: در همین هفته، در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که از سوی قوا نمایندگانی در آن حضور دارند، با کلیت فروش اموال این فرد جهت پرداخت طلب وزارت نفت موافقت شد. البته وزارت نفت در ابتدا قبول نمی‌کرد و می‌گفت من دلار و ارز خود را می‌خواهم و ملک این فرد به درد ما نمی‌خورد که با آنها صحبت شد و آنها کلیت فروش اموال زنجانی موافقت کردند.

محسنی اژه‌ای افزود: در حال حاضر بازپرس و دادسرا به طور جدی در حال تکمیل تحقیقات برای ارسال پرونده به دادگاه هستند.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین به تجمع گروهی از مال‌باختگان شرکت سایه‌گستران زندگی ایرانیان مقابل محل برگزاری جلسات سخنگوی قوه قضاییه اشاره و عنوان كرد: قوه قضاییه تلاش خود را برای استیفای حقوق شکات انجام می‌دهد اما آحاد جامعه نیز باید چشم و گوش خود را باز کنند، ببینند مال خود را در اختیار چه کسانی قرار می‌دهند.

وی با اشاره به یکی از پرونده‌های کلاه‌برداری در جنوب کشور بیان كرد: در یکی از شهرهای جنوبی کشور یک نفر پیدا شده که بدون هیچ پشتوانه‌ای از افراد بسیاری حدود 140 میلیارد گرفته است با این عنوان که اگر پول خود را به نزد من بسپارید، در سه ماه 100 درصد سود، در شش ماه 117 درصد سود، در نه ماه 130 درصد، هجده ماه 187 درصد و چنانچه دو ساله باشد 248 درصد سود خواهم داد.

دادستان كل كشور افزود: امروز چه کسی می‌تواند فعالیت اقتصادی سالم داشته و در سه ماه بتواند صددرصد سود دهد، آیا در شرایط فعلی شدنی است که فردی بدون هیچ مطالعه و پشتوانه‌ای این کار را انجام دهد؟ پیداست افرادی که این کار را کرده‌اند بی‌توجه بوده و فردا که به مشکل برمی‌خورند هزاران نفر به دستگاه قضایی مراجعه خواهند کرد. آنها خود این مشکل را به وجود می‌آورند و بعد خواستار رسیدگی قضایی هستند.

محسنی اژه‌ای با بیان اینكه فرد دیگری در همان شهر بدون هیچ پشتوانه‌ای از تعداد کثیری بیش از 64 میلیارد تومان از مردم گرفته است که توانسته بخشی را پرداخت کند ولی همچنان حدود 55 میلیارد تومان باقی است و میزان اموال و دارایی بلوکه شده وی پاسخگوی تمامی بدهی‌ها نیست، گفت: این فرد بازداشت و دستگیر شده است اما اگر از وی اموالی شناسایی نشود شکات به پول‌شان نخواهند رسید.

سخنگوی قوه قضائیه در ابتدای سخنان خود ضمن محکومیت جنایات رژیم صهیونیست در غزه اظهار داشت: متاسفانه کشورهای عربی و غربی و جوامع و سازمان‌های بین‌المللی در برابر جنایات رژیم صهیونیست سکوت کرده‌اند و زنان و مردان مسلمان در آتش اسرائیل می‌سوزند و ما ضمن محکومیت آن حمایت همه جانبه خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام می‌کنیم.

وی سکوت سازمان‌های مدافع حقوق بشری در برابر این جنایات را لکه ننگی در پیشانی سازما‌ن‌های حقوق‌بشری عنوان کرد و یادآور شد: سکوت کشورهای عربی نیز نقطه سیاهی در پرونده آنها خواهد بود که اقدام شایسته‌ای در این زمیه نمی‌کنند و ان‌شا‌ءالله ما پایان این ظلم را با چشم خود ببینیم.

کد N392286