تمام آرای دور دوم انتخابات افغانستان تفتیش می‌شود

وزیر امور خارجه آمریکا که به کابل سفر کرده است، از توافق نامزدهای انتخاباتی برای تفتیش مجدد تمام آرای انتخابات افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که توافق شده تمام آرای انتخابات افغانستان دوباره تفتیش شود.

کری گفت، این تفتیش تا ۲۴ ساعت آینده در کابل آغاز خواهد شد و چند هفته به طول خواهد انجامید. او گفت، به همین منظور یوناما از کرزای خواسته تا مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به تأخیر بیفتد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که این تفتیش زیر نظر متخصصان بین‌المللی صورت خواهد گرفت و تمامی اوراق رأی‌ از ولایت های افغانستان توسط نیروهای آیساف به کابل منتقل خواهند شد.

کری تصریح کرد، پس از پایان تفتیش هرکسی مقام ریاست جمهوری را به دست آورد، بلافاصله دولت وحدت ملی را ایجاد خواهد کرد.

عبدالله در صحبت‌هایش گفته که بر روی اساس ایجاد این دولت وحدت ملی توافق صورت گرفته است.

به گزارش بی.بی.سی، احمدزی نیز اعلام کرد: توافق کردیم که هرچه نتیجه تفتیش بود، هر دو نامزد بپذیرند. بدین باور هستیم که اگر برنده همه قدرت را بگیرد، برای افغانستان خوب نیست. ما باید به تمام افغانها اطمینان بدهیم که هر رای آنها حساب می‌شود. ما بر سر دولت وحدت ملی توافق و چارچوب‌های عمومی آن توافق کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N388617