تحرکات دیپلماتیک رییس جمهوری برای نجات غزه

غزه 93

تهران- ایرنا- تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه در حالی وارد پنجمین روز شده است که شمار شهدای فلسطینی از 115 نفر گذشته و تعداد مجروحان نیز به مرز 800 تن نزدیک شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، با وجود گذشت چند روز از حملات رژیم غاصب صهیونیستی به باریکه غزه که هر روز منجر به افزایش شمار قربانیان و ویرانی بیشتر می شود، جهان هنوز نظاره گر است.

در این چند روز بیش از 2 هزار تن مواد منفجره بر سر مردم غزه ریخته شده است و خانه هایی که در 6 سال محاصره از همه لحاظ فرسوده شده اند، اکنون بر سر مردمی که از کمترین امکانات بهداشتی و درمانی برخوردارند، فرو می ریزند.

جنایات رژیم صهیونیستی خشم ملت های مسلمان را برانگیخته اما با سکوت سران برخی کشورهای عربی و اسلامی مواجه شده است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران پس از این جنایات، تحرکات دیپلماتیک خود را برای نجات غزه با تمام توان آغاز کرده است.**پیام کتبی روحانی به سران کشورهای اسلامی و گفت و گو با روسای 3 کشور

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در پیام هایی کتبی به سران کشورهای اسلامی و گفت و گوی تلفنی با امیر کویت و رییس دوره ای اتحادیه عرب، نخست وزیر ترکیه و رییس جمهوری اندونزی، صدور بیانیه به عنوان رییس جنبش عدم تعهد در خصوص جنایات صهیونیست ها در نوار غزه و دستور ویژه به وزیر امور خارجه ابتکار عمل را به دست گرفت.**درخواست برای لغو کامل محاصره نوار غزه

روحانی که رییس دوره ای جنبش عدم تعهد است، روز جمعه با انتشار بیانیه ای جنایات صهیونیست ها علیه مردم مظلوم فلسطین را به شدت محکوم کرد و خواستار لغو کامل محاصره نوار غزه شد.

روحانی ضمن محکومیت شدید جنایات سازمان یافته صهیونیست ها علیه فلسطینیان، از همه نهادها و مجامع مسوول منطقه ای و بین المللی خواست در اسرع وقت به وظایف قانونی و انسانی خود در راستای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و ارسال کمک های انساندوستانه به مردم فلسطین عمل کنند.

متن کامل این بیانیه که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک منتشر شد به این شرح است:

«تهاجم گسترده نظامی به نوار غزه در روزهای گذشته از جمله حملات هوایی به منازل مسکونی شهروندان که تا کنون به کشته شدن دهها فلسطینی از جمله زنان و کودکان و زخمی شدن صدها تن انجامیده است، بار دیگر تراژدی غمناک ملت فلسطین و نقض آشکار اصول و قواعد مسلم حقوق بین الملل توسط صهیونیستها را به جهانیان یادآور شده است. اقدامات تجاوزکارانه اخیر، وضعیت بسیار نگران کننده و فاجعه آمیزی را به وجود آورده و صلح و امنیت منطقه ای و جهانی را در معرض خطر جدی قرار داده است.

حملات نظامی به نوار غزه، در شرایطی به وقوع می پیوندد که این منطقه همچنان به دلیل ادامه محاصره ظالمانه و غیرانسانی سالیان گذشته، وضعیت بغرنجی دارد و در نتیجه کمبود شدید امکانات بهداشتی و پزشکی، فلسطینیان حتی برای مداوای مجروحان حملات اخیر با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند و بیم آن می رود با ادامه حملات و کمبود شدید امکانات انساندوستانه، شاهد وقوع یک فاجعه بزرگ انسانی باشیم. ضمن ابراز نگرانی عمیق در مورد بحران گسترده انسانی در نوار غزه بر ضرورت ارائه کمکهای انساندوستانه فوری به مردم این منطقه تاکید می کنم.

اینجانب به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران و رییس دوره ای جنبش عدم تعهد، ضمن محکومیت شدید جنایات سازمان یافته، غیر قانونی و ضد انسانی علیه فلسطینیان، از همه نهادها و مجامع مسوول منطقه ای و بین المللی می خواهم در اسرع وقت به وظایف قانونی و انسانی خود، در راستای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و ارسال کمکهای انساندوستانه به مردم فلسطین، جلوگیری از تداوم اقدامات تجاوزکارانه و کشتار بیشتر مردم مظلوم فلسطین و تدارک مکانیسم موثر حقوقی بین المللی برای تعقیب و محاکمه جنایتکاران صهیونیست عمل کنند.

ضمن ابراز نا امیدی عمیق از ناتوانی شورای امنیت در انجام اقدامات ضروری برای جلوگیری از تجاوزات جاری، از اعضای این شورا می خواهم تا سریعا و بدون قید و شرط به وظایف شان در رابطه با خاتمه دادن به این تجاوزات ظالمانه اقدام کنند.»*** پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی

دکتر روحانی همچنین پنجشنبه گذشته به سران کشورهای اسلامی پیام هایی ارسال کرد و خواستار به کارگیری همه توان جهان اسلام برای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و کمک به مردم مظلوم فلسطین شد.

رییس جمهوری اسلامی ایران در پیام خود به سران کشورهای اسلامی گفت: «چنانچه مستحضر هستید رژیم صهیونیستی ظرف هفته های اخیر با توسل به یک بهانه واهی، به تجاوزات گسترده علیه مناطق فلسطینی از جمله دستگیری صدها جوان فلسطینی در کرانه باختری و حملات هوایی به نوار غزه دست زده است.

روحانی افزود: در شرایطی که فلسطینیان پس از ربایش و قتل فجیع یک نوجوان فلسطینی در قدس از سوی صهیونیست های افراطی، با برپایی تجمعات و راهپیمایی های مسالمت آمیز در مناطق مختلف فلسطین اشغالی، بدنبال رساندن صدای مظلومیت خود به جهانیان بر آمده بودند که البته همین اقدامات مسالمت آمیز نیز توسط ارتش صهیونیستی سرکوب می گردد، طی روزهای گذشته شاهد تهاجم گستاخانه و بی شرمانه نظامیان رژیم صهیونیستی به نوار غزه از جمله بمباران منازل شهروندان فلسطینی و کشتار هدفمند و سازمان یافته غیر نظامیان از جمله زنان و کودکان و حتی حمله به خبرنگاران بوده ایم که تا کنون به کشته شدن دهها فلسطینی و زخمی شدن صدها تن انجامیده است.

رییس جمهوری در این پیام اظهار داشت: البته همزمان شاهد مقاومت قهرمانانه و مشروع ملت و گروههای مقاومت فلسطینی در برابر تجاوزات دشمن صهیونیستی هستیم و ایمان واثق داریم ملت مقاوم و قهرمان فلسطین با اراده وصف ناپذیر خود، بار دیگر طعم تلخ شکست را به رژیم سفاک صهیونیستی خواهد چشاند.

روحانی تصریح کرد: «ادامه این روند بویژه در شرایط تداوم محاصره ظالمانه نوار غزه و کمبود شدید امکانات پزشکی برای مداوای مجروحان و عدم امکان ارسال کمکهای انساندوستانه به نوار غزه، نگران کننده است و می تواند به وقوع یک فاجعه بزرگ انسانی منجر شود. کمک به مردم مظلوم فلسطین و جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، مسوولیت مشترک همه نهادهای بین المللی و کشورهای آزادیخواه جهان است. در این میان کشورهای اسلامی بویژه با توجه به قرار داشتن در ماه مبارک رمضان، مسوولیت مضاعفی را بر دوش دارند. لازم است جهان اسلام همه توان خود را برای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و کمک به مردم فلسطین بویژه با توجه به قرار داشتن در ماه پر فیض و برکت رمضان، به کار گیرد . وحدت و انسجام کشورهای اسلامی بر علیه دشمنان بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد.»** گفت وگوی تلفنی رییس جمهوری با امیر کویت و رییس اتحادیه عرب

روحانی شامگاه دیشب نیز با امیر کویت که رییس دوره ای اتحادیه عرب نیز هست، تلفنی گفت وگو کرد و ضمن ابراز نگرانی شدید از تهاجم بی رحمانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه، خواستار اقدامی فوری از سوی مجامع بین المللی و کشورهای منطقه به خصوص سازمان همکاری های اسلامی و اتحادیه عرب برای توقف حملات به غزه شد.

روحانی در گفت وگوی تلفنی با «شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح»، علت این تماس تلفنی را نگرانی شدید از تهاجم بی رحمانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه عنوان کرد.

وی گفت: ما احساس می کنیم زنان و کودکان و مردم بی دفاع غزه در این ماه مبارک رمضان در شرایط بسیار سختی قرار گرفته اند و محاصره مردم غزه در حال حاضر به گونه ای است که مردم از امکانات پزشکی و غذایی کاملاً محروم هستند.

رییس جمهوری افزود: لازم است اقدامی فوری از سوی مجامع بین المللی و کشورهای منطقه، به خصوص از سوی سازمان همکاری های اسلامی و اتحادیه عرب انجام شود.

روحانی با مثبت برشمردن مواضع امیر کویت نسبت به مردم فلسطین، این مواضع را با توجه به ریاست امیر کویت بر اتحادیه عرب، مهم خواند و تاکید کرد: نیاز است که گام های فوری و جدی برداشته شود؛ ما نیز برای هر گونه تشریک مساعی برای دست یافتن به یک آتش بس فوری آمادگی داریم.

وی ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه مشارکت برای کمک به مردم فلسطین، بر ایجاد راهی برای رساندن کمک های پزشکی و مواد غذایی به مردم غزه تأکید کرد.

روحانی گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا آتش خانمان سوزی که در منطقه ایجاد شده است زودتر خاموش شود.

رییس جمهوری با تاکید مجدد بر کمک رسانی به افراد مجروح و نیازمند در غزه، یادآور شد که در کنار مساله فلسطین، امروز در عراق و سوریه نیز شاهد نا امنی و کشتار هستیم.

روحانی با ابراز آمادگی کامل برای همکاری، خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه ایران برای تشریک مساعی در این زمینه با وزارت خارجه کویت در تماس خواهد بود.

«شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت نیز در این گفت وگوی تلفنی وضعیت فعلی فلسطین را برای همگان دردناک و تأسف بار دانست و گفت: وزیر امور خارجه را مأمور نمودم تا با اتحادیه کشورهای عرب و سازمان ملل متحد ارتباط برقرار کند تا راهی برای حل و فصل این مشکل وحداقل برقراری آتش بس بیابند.

امیر کویت افزود: به جنابعالی اطمینان می دهم که احساس ما نسبت به مساله فلسطین همان احساسی است که همگان نسبت به آن داریم. در ارتباط با ارسال کمک ها به مردم غزه نیز در کویت کمک ها را جمع آوری کرده و برای ارسال آماده ‎ایم. همچنین برادران ما هم در کشورهای شورای همکاری نیز اقدام به ارسال کمک ها کرده اند.

وی خواستار توجه بیشتر رهبران عرب نسبت به موضوع غزه شد و افزود: متاسفانه آنچه در غزه روی می دهد بسیار دردآور و کشتار بی گناهان برای ما خیلی تاسف بار است.

امیر کویت در خاتمه خاطرنشان کرد: امیدوارم امنیت در سراسر منطقه برقرار گردد و توجه بین المللی به مسایل منطقه را شاهد باشیم.***گفت وگوی تلفنی با اردوغان

روحانی همچنین با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز شب گذشته تلفنی گفت و گو کرد. روحانی و اردوغان در این گفت وگوی تلفنی، ظلم و جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه را غیر قابل تحمل دانسته و با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل، لزوم فعال شدن دبیر کل سازمان ملل در این زمینه را مورد تاکید قرار دادند.

روحانی در این گفت وگوی تلفنی با اظهار نگرانی شدید نسبت به تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: همه باید کاری کنیم تا رژیم صهیونیستی بفهمد که جهان اسلام و کشورهای منطقه پشت سر مردم فلسطین هستند و آنها را رها نکرده اند و این رژیم سفاک باید بداند در برابر جنایاتی که انجام می دهد پاسخ لازم را خواهد گرفت.

رییس جمهوری تصریح کرد: کشتار زنان و کودکان بی دفاع نوار غزه غیر قابل تحمل بوده و با همه قواعد انسانی و بین المللی در تضاد است و نگرانی ما به خاطر محاصره غزه و کمبود امکانات پزشکی و نیازهای اولیه مردم این منطقه بسیار تشدید شده است و در این خصوص اقدام فوری مجامع بین المللی و از جمله کشورهای منطقه ضروری است.

روحانی افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی بزرگ و تاثیر گذار منطقه، مسوولیت بسیار سنگینی را در این خصوص بر عهده دارند.

رییس جنبش غیر متعهدها گفت: ایران آمادگی دارد تا از همه ظرفیت های خود و ظرفیت جنبش غیر متعهد ها با همکاری ترکیه استفاده کند و همچنین ضرورت دارد کشورهای اسلامی و سازمان کشورهای اسلامی نیز در این زمینه فعال تر شوند.

رییس جمهوری تصریح کرد: باید به هر قیمتی شده توقف حملات صهیونیست ها را دنبال کرده و راهی پیدا کنیم تا کشورهای منطقه بتوانند به مردم غزه کمک های نوع دوستانه به ویژه در زمینه پزشکی را انجام دهند.

رییس دولت تدبیر و امید با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه هنوز اقدامی انجام نداده است و همه باید بخواهیم که نقش فعالی را در این خصوص ایفا کند.

روحانی خاطر نشان کرد: منطقه ما از غزه تا سوریه و عراق دچار مشکل ناامنی شده و این بسیار نگران کننده است جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد امنیت و ثبات و جلوگیری از کشتار مردم مسلمان منطقه آماده هرگونه همکاری و تشریک مساعی است.

رییس جمهوری همچنین لزوم همکاری مشترک دو کشور و رایزنی های مداوم وزرای خارجه ایران و ترکیه در این زمینه را مورد تاکید قرار داد .

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی با تاکید بر لزوم اتفاق و اتحاد تمامی جهان اسلام با یکدیگر گفت: هیچ گونه شک و نگرانی که ما با تمام توان در موضوع فلسطین در ارتباط با شما هستیم، نداشته باشید و امروز زمانی است که بایستی کشورهای اسلامی همکاری و همیاری و یکدستی خود را نشان دهند.

وی تصریح کرد: ظلم هایی که در فلسطین انجام می شود غیر قابل تحمل است و ترکیه برای توقف آن آماده هرگونه همکاری مشترک است.

نخست وزیر ترکیه گفت: ایران و ترکیه می توانند یک برنامه و همکاری مشترکی را با یکدیگر در این زمینه داشته باشند و لازم است در این زمینه از تمام توانایی و امکانات خود استفاده کنیم.

وی افزود: از دبیر کل سازمان ملل نیز باید بخواهیم نقش فعال تری در این زمینه داشته باشد.

اردوغان گفت: باید فورا وارد عمل شویم ظلم هایی که در نوار غزه در حال وقوع است بسیار حاد است و باید آتش بس فوری در آنجا برقرار شود و باید کاری کنیم که رژیم صهیونیستی وادار به پذیرش آتش بس شود زیرا این رژیم تنها زمانی که ملزم و مجبور به آتش بس شود، آن را می پذیرد.*** گفت وگوی تلفنی با رییس جمهور اندونزی

روحانی پس از آن در گفت وگوی تلفنی با رییس جمهور اندونزی شرایط غزه را فوق العاده حساس دانست و با تاکید بر ضرورت مشارکت و همکاری فعال کشورهای اسلامی و اعضای جنبش عدم تعهد مبنی بر توقف فاجعه در غزه تصریح کرد: رژیم صهیونیستی نباید احساس کند که جهان در برابر جنایات و اقدامات غیر انسانی اش سکوت می کند و تماشاگر خواهد بود.

روسای جمهوری ایران و اندونزی در این مکالمه تلفنی درخصوص وضعیت غزه به رایزنی پرداخته و با ابراز نگرانی از فاجعه بزرگی که در غزه در حال وقوع است، بر ضرورت همکاری نزدیک با یکدیگر و استفاده از تمامی ظرفیت های موجود برای توقف خشونت و جنگ علیه مردم غزه تاکید کردند.

روحانی در این تماس تلفنی با بیان اینکه فشارها و وحشی گری های فراوانی نسبت به زنان و کودکان و مردم بی دفاع فلسطین در حال وقوع است، اظهار داشت: در چنین شرایط فوق العاده ای که برای مردم مسلمان فلسطین پیش آمده همه کشورهای اسلامی باید از هرگونه توانی که دارند برای جلوگیری از تداوم فاجعه استفاده کنند.

رییس جمهوری تلاش دسته جمعی کشورهای اسلامی برای جلوگیری از تجاوز و وحشی گیری رژیم صهیونیستی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: معتقدم صدای واحد کشورهای اسلامی می تواند متجاوزان را متوجه کند که ادامه تجاوز به نفع آنان نخواهد بود.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: فلسطین همواره محور وحدت مسلمانان و هم زمان محور نگرانی جهان اسلام بوده است و اندونزی در طول دهه های گذشته از کشورهای مسلمانی بوده که از حقوق مردم فلسطین دفاع کرده است.

روحانی با تاکید بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت ها برای جلوگیری از ادامه وحشی گری رژیم صهیونیستی گفت: امیدوارم با تلاش همه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و کشورهای اسلامی جلوی این فاجعه بزرگ گرفته شود.

رییس جمهوری در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی، اندونزی را کشوری قدرتمند و دوست عنوان کرده و بر علاقه مندی جمهوری اسلامی ایران بر تقویت هرچه بیشتر روابط با این کشور در همه زمینه ها تاکید کرد.

رییس جمهور اندونزی نیز در این مکالمه تلفنی با بیان اینکه، اندونزی هم درباره وضعیت غزه نگران و با دیدگاهها و نظرات دکتر روحانی در خصوص غزه موافق است، گفت: باید با همکاری یکدیگر اقداماتی انجام دهیم تا خشونت و جنگ در غزه هر چه زودتر متوقف شود و معتقدم شما به عنوان رییس جنبش عدم تعهد، می توانید رهبری این اقدام را بر عهده گرفته و با همکاری کشورهای منطقه به خشونت و جنگ در غزه خاتمه دهید.

سوسیلو بامبانگ یودهویونو تصریح کرد: اندونزی از ایران به عنوان رییس جنبش عدم تعهد در انجام هرگونه اقدامی در این جهت و ایجاد وحدت بین مسلمانان، به طور کامل حمایت می کند.*** دستور ویژه روحانی به ظریف

علاوه بر تماس های تلفنی رییس جمهوری با برخی کشورهای موسس و تاثیرگذار جنبش غیرمتعهدها و رییس اتحادیه عرب و سایر کشورهای منطقه، روحانی روز جمعه طی تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه که در وین به سر می برد، از وی خواست تا تمامی امکانات جنبش عدم تعهد برای محکومیت و مقابله با جنایات صهیونیست ها در حمله نظامی بیرحمانه به نوارغزه به کار گرفته شود.

روحانی با بیان ضرورت رسیدگی به وضعیت مردم درنوارغزه بویژه امداد رسانی به مجروحان، خانواده شهدا وکمک به افراد آواره در اثر تهاجم بیرحمانه رژیم صهیونیستی، به عنوان رییس جنبش عدم تعهد خواستار اقدامات لازم و فوری اعضای این جنبش درکنار شورای امنیت سازمان ملل متحد برای خاتمه کشتار و خونریزی مردم بیگناه فلسطین شد.

رییس جمهوری از وزیرخارجه خواست تمامی توان غیرمتعهدها برای خاتمه فوری درگیری، ارسال کمک های انساندوستانه به مردم بیگناه فلسطین، امداد و رسیدگی به مجروحان، ارسال دارو و موادغذایی، و سایر اقدامات لازم به کارگرفته شده و زمینه برای اقدامات فوری شورای امنیت سازمان ملل دراین رابطه فراهم آید.

حال باید دید آیا جهان تماشای کشتار مردم بیگناه فلسطینی را پایان می دهد و برای توقف ماشین جنگ رژیم جنایتکار صهیونیستی اقدامی انجام خواهد داد؟!

سیام**9012 **1449
کد N387971