سه سناریوی محتمل به روایت عراقچی؛

پیشرفت درمحتوای مذاکرات هسته‌ای قابل توجه نیست/ طرف مقابل برای تصمیمات مشکل آماده باشد

سیاست خارجی

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با تاکید بر اینکه در نگارش متن 60 تا 65 درصد توافق حاصل شده است، گفت: با این حال در محتوای مذاکرات پیشرفت ها قابل توجه نبوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان که در حال حاضر در جریان مذاکرات وین به سر می برد گفت: بخش جدی از کارمان نگارش متن توافق است که می توانم بگویم نسبتا پیشرفت خوبی در متن داشتیم و 60 تا 65 درصد متن توافق شده است.

وی ادامه داد: این به مفهوم آن نیست که در مسائل محتوایی پیشرفت کرده ایم، در نگارش متن پیشرفت داشتیم. موضوعات باقی مانده وزن زیادی دارد و در محتوای مذاکرات پیشرفت ما قابل توجه نبوده است.

عراقچی گفت: امیدواریم طی روزهای آتی که وزرای خارجه برخی از کشورهای 1+5 قرار است به وین بیایند در مذاکرات مستقیم با این وزرا در موضوعات محتوایی پیشرفت کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پاسخ به سوالی درباره پذیرفتن حق غنی سازی ایران جدول عادی شدن تحریم ها و... بیان کرد: درباره مسائل اصلی محتوایی هنوز به تفاهم کامل نرسیده ایم. در خصوص راه حل های مختلف بحث شده،گزینه ها مورد توجه قرار گرفته، اما هنوز نتوانسته ایم به نظر واحد برسیم.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات ادامه دارد، تصریح کرد: با جدیت ادامه می دهیم. از مواضع اصولی خود کوتاه نمی آییم و قصد عدول نداریم، نیاز است که طرف مقابل برای تصمیمات جدی و مشکل آماده باشد.

عراقچی که با شبکه خبر گفتگو می کرد، گفت: امیدواریم تا 20 جولای به نتیجه برسیم اگر بتوانیم، وزیران باید هفته آینده مجددا به وین بازگردند. اگر ببینیم نیاز است چند روزی مذاکرات ادامه یابد، ادامه می دهیم و اگر ببینیم زیاده خواهی ها تمامی ندارد و نمی توانیم توافق کنیم از نظر ما همانطور که بارها گفته ایم و باز هم می گوییم فاجعه ای اتفاق نیفتاده، باز می گردیم و به برنامه خود ادامه می دهیم.

این خبر تکمیل می شود.