35 پناهجوی خارجی در دریای اژه ناپدید شدند

پناهجویان خارجی,اتحادیه اروپا

آنکارا- ایرنا- یک قایق حامل مهاجران غیرقانونی در دریای اژه نزدیک سواحل ترکیه غرق شد که براثر آن 35 پناهجو ناپدید شدند.

به گزارش رسانه های ترکیه، دو تن از پناهجویان توانستند با شنا خود را به سواحل ترکیه در منطقه توریستی چشمه ازمیر برسانند و خود را نجات دهند.

نیروهای گارد ساحلی ترکیه به دنبال پیدا کردن این دو نفر متوجه غرق شدن قایق حامل پناهجویان در دریای اژه شدند.

تارنمای خبری روزنامه ˈملیتˈ ترکیه روز شنبه گزارش داد که تلاش نیروهای امداد برای نجات پناهجویان تاکنون نتیجه نداده است و هنوز از سرنوشت 35 پناهجو خبری در دست نیست.

این تارنمای خبری، پناهجویان را افغان و سوری ذکر کرد و نوشت قایق حامل مهاجران غیرقانونی احتمالا در 10 کیلومتری سواحل ترکیه در اژه به علت حمل مسافر بیش از ظرفیت قانونی خود و براثر متلاطم بودن دریا واژگون شده است.

اتحادیه اروپا که مبارزه گسترده ای را برای ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی به این قاره شروع کرده است، اخیرا و بعد از مذاکرات طولانی با ترکیه، دولت ترکیه را به انعقاد قرارداد باز پس گیری مهاجران غیرقانونی که با استفاده از خاک این کشور به کشورهای اروپایی متواری می شوند، متقاعد کرده است.

با امضای این موافقتنامه ترکیه متعهد شده است این پناهجویان را تحویل گرفته و به کشوری که از طریق آن وارد ترکیه شده اند، بازگرداند.

اتحادیه اروپا در مقابل ضمن کمک به ترکیه در این فرایند، در یک دوره سه ساله عملکرد ترکیه در مبارزه با قاچاق انسان به اروپا را بررسی کرده و به طور مرحله ای مقررات روادید ورود برای اتباع این کشور به کشورهای عضو اتحادیه را لغو خواهد کرد.

خاورم/2011**7074**1446
کد N387369