تاجیکستان در بخش گردشگری37 میلیون دلار درآمد داشته است

رشد بخش سیاحی,خارجی

دوشنبه ـ ایرنا ـ ˈاحتم رستم عبدالله زادهˈ رییس کمیته جوانان، ورزش و گردشگری تاجیکستان گفت: این کشور در نیمه سال جاری از سفر74 هزار گردشگر به تاجیکستان، 37 میلیون دلار درآمد کسب کرده است .

ˈاحتم رستم عبد الله زادهˈ روز جمعه در یک نشست خبری با روزنامه نگاران این مطلب را بیان داشت و افزود: هر یک گردشگر که به تاجیکستان امده، به طور میانگین 500 دلار در این کشور هزینه کرده است.

به گفته ی وی: در سال گذشته نیز 120 هزار گردشگر از تاجیکستان دیدن کردند که 60 درصد آنان ایرانی ها بودند.

وی گفت: هم اکنون، شهروندان 81 کشور جهان بدون ممانعت می توانند از اماکن سیاحتی تاجیکستان دیدن نمایند.

عبدالله زاده در ادامه سخنان خود تصریح کرد: برای جلب جهان گردان برای سفر به تاجیکستان برنامه های مهمی از جانب دولت اتخاذ شده که برای گردشگران خارجی بسیار مفید خواهد بود.

طبیعت تاجیکستان با وجود دریاچه ها و رودخانه های فراوان، کوه ها و گل ها، بسیار زیبا و وصف ناپذیر است .

تاجیکستان محصور در خشکی و در میان پوشش رشته کوه ˈپامیرˈ و قلل مرتفع بیش از شش هزار متر قرار گرفته است.

بیش از 900 رودخانه زیبا و بسیار طولانی در مجموع به طول 28 کیلومتر در تاجیکستان در جریان است.

بسیاری از دریاچه های تاجیکستان همچون ˈکره کولˈ، ˈاسکندرکولˈ و ˈگوسفند قره گلˈ، بسیار زیبا هستند.

تاجیکستان همچون سایر کشورهای آسیای مرکزی ضمن برخورداری از آثار طبیعی چشم نواز، آثار تاریخی زیادی را نیز در خود جای داده است.

در محدوده تاجیکستان شهرهای قدیمی از جمله ˈپنجیکتˈ، ˈخجندˈ، ˈاسترفشنˈ، ˈاسفرهˈ، ˈکانی بادامˈ که از مهم ترین مراکز باستانی آسیای مرکزی و نشان دهنده نفوذ هنر ایرانی هستند هر گردشگری را به خود جلب می کند.

دیدن آثار معماری شهرهای سمرقند و بخارا در ازبکستان نیز که از دستاورد های بزرگ تاریخ و فرهنگ تاجیکان است آرزوی هر گردشگری علاقه مند به آثار باستانی است.

آثار باستانی و معماری ˈقلعه حصارˈ، مقبره ˈخواجه مشهدˈ، ˈاجینه تپهˈ با دیرهای بودا در تاجیکستان نیز جهانگردان جهان را به خود جلب می کند.

اساق**ه. ص**1542**
کد N386136