سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خبر داد:

تذکرات لاریجانی به فرجی‌دانا درجلسه استیضاح کنندگان/ جزئیات بخشنامه محرمانه وزارت علوم

مجلس

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه استیضاح کنندگان با وزیر علوم گفت: لاریجانی در این جلسه اعلام کرد که اعتدال واژه کشداری است که باید درست معنا شود علاوه بر این در موضوع بورسیه ها اصل بر صحت است و همچنین خواستار عدم معاشرت وزیر علوم با برخی عناصر مسئله دار شد.


قاسم جعفری در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر در خصوص جلسه رئیس مجلس با استیضاح کنندگان وزیر علوم گفت: در این جلسه نمایندگان تاکید داشتند که فضای عمومی دانشگاه ها نباید به باشگاه سیاسی تبدیل شود که متاسفانه امروز این روند وجود دارد و موجب دغدغه مقام معظم رهبری شده است.


نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث درباره اعتدال در این جلسه گفت: لاریجانی معتقد بود که اعتدال واژه کشداری است و هرجور بخواهیم می توانیم معنا کنیم. باید معنای درست اعتدال در نظر گرفته شود، مقام معظم رهبری هم همین توضیح را دادند که به بهانه اعتدال نباید جریان های انقلابی و مومن را کنار زد.


سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات اظهار داشت: بازگشت دانشجویان ستاره دار به دانشگاه ها از مباحث جدی در این جلسه بود که مقرر شد آنچه وزارت اطلاعات ابلاغ کرده اعمال شود.


جعفری با اشاره به بررسی موضوع دانشجویان بورسیه در این جلسه گفت: لاریجانی اعلام کرد در بحث بورسیه ها اصل بر صحت کاری است که در گذشته انجام شده مگر آنکه ثابت شود قانون را مراعات نکرده اند که در این صورت از مجاری قانونی باید بررسی شود.


عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در بحث انتصابات نیز لاریجانی معتقد بود باید افرادی سر کار بیایند که به معنای واقعی معتدل باشند.


وی ادامه داد: متاسفانه بعضا شاهد محیط های تنش زا در دانشگاه ها هستیم که باید از ادامه این روندها جلوگیری شود.


سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به بررسی موضوع نحوه انتخاب روسای دانشگاه ها گفت: اصلاح کنندگان معتقد بودند روندی که برای انتخاب روسای دانشگاه ها در نظر گرفته شده اشتباه است، البته رئیس جمهور هم خواستار توقف این روند شده بودند، وزیر علوم اعلام کرد که این روش به گونه ای است که من به طریقه الکترونیکی مشاوره می گیرم.


وی افزود: یکی از استیضاح کنندگان اعلام کرد وقتی شما رای می گیرید یا باید نظر را اعمال کنید که در این صورت دانشگاه را در مقابل شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می دهید و یا اعلام نمی کنید که در نتیجه نیازی به مشاوره نیست.


جعفری تاکید کرد: استیضاح کنندگان معتقد بودند جایگاه رسمی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تصمیم گیری در مورد انتخاب روسای دانشگاه ها باید از طریق وزارت علوم به رسمیت شناخته شود.


سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات اظهار داشت: رفت و آمد برخی مسئولان شناخته شده و حساسیت زا در وزارت علوم که معروف به کارهای سیاسی هستند نیز مورد انتقاد نمایندگان بود زیرا این افراد تاثیرات منفی در وزارتخانه دارند، لاریجانی خطاب به وزیر علوم در این خصوص گفت، اگر بعضی از افراد با شما نباشند مثلا دنیا خراب می شود.


جعفری عنوان کرد: خواسته های استیضاح کنندگان بر مدار قانون و منطقی بود و آقای ابوترابی نیز در این خصوص تاکید کرد که خیلی از دغدغه های استیضاح کنندگان در راستای دغدغه های مقام معظم رهبری است.


سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات همچینن از بخشنامه محرمانه معاونت فرهنگی وزارت علوم به دانشگاه ها خبر داد و گفت: در این بخشنامه تاکید شده که باید جلوی تنش ها گرفته شود، کرسی های آزاد اندیشی و دانشگاه ها فعال شود، باید به سوی اعتدال واقعی حرکت کرد و به تشکل های دانشجویی اهتمام شود و برای نشریات به صورت قانونی با درایت و تعامل مجوز داده شود.


وی ادامه داد: این بخشنامه همچنین بر جلوگیری از حرکت های هنجارشکنانه مثل حرکت های قومی، تجزیه طلبانه و معاند نظام تاکید شده است.