اوباما: طرح صلح خاورمیانه "نابود" شده است / با لحظات خطرناکی در منطقه مواجهیم

ایسنا نوشت:

رئیس جمهوری آمریکا تاکید دارد که تنها راه حل برای مساله فلسطین و اسرائیل تشکیل دو کشور و برقراری صلح و امنیت در دو طرف است.

 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مقاله‌ای برای روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشت: ما در لحظات خطرناکی در این منطقه مواجهیم و تلاش‌های صلح آمریکا با خطر فروپاشی مواجه است.

وی تاکید کرد که درد و رنج خانواده سه نوجوان کشته شده اسرائیلی را درک می‌کند اما با این حال می‌خواهد که دو طرف خویشتنداری کرده و از ادامه تنش‌ها خودداری کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا نوشته است: قلب من از ربودن بی‌معنا و کشته شدن محمد حسین ابوخضیر، نوجوان فلسطینی نیز شکسته شد چرا که زندگی وی و خانواده او را دزدیدند. در چنین لحظه خطرناکی تمامی طرف‌ها باید از بی‌گناهان حمایت کرده و با منطق و خویشتنداری و نه تلافی و انتقام رفتار کنند.

این مقاله در حالی منتشر شده است که ارتش رژیم صهیونیستی امروز (سه شنبه) حملاتی را علیه فلسطینی‌ها آغاز کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین حدود 1500 نیروی ذخیره ارتش را بسیج کرده تا در صورت افزایش تنش‌ها از آن‌ها استفاده کند.

با این حال باراک اوباما در مقاله خود به ضرب و شتم طارق ابوخضیر، پسرعموی نوجوان فلسطینی کشته شده که بازداشت و از سوی نیروهای اسرائیلی به شدت زخمی شده اشاره‌ای نکرده است.

اوباما از محمود عباس‌، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که طی هفته‌های اخیر به دلیل مفقود شدن سه نوجوان فلسطینی تحت فشار قرار داشت تقدیر کرد.

ارتش اسرائیل تلاش داشت تا از قتل نوجوانان اسرائیلی برای بی‌اعتبارکردن دولت جدید وحدت فلسطین با حضور حماس استفاده کند.

اوباما گفت: در رابطه با محمود عباس باید بگویم که اسرائیل همتایی دارد که به تشکیل راه حل دو کشوری همکاری با اسرائیل متعهد است.

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز تاسف از اینکه طرح صلح تحت حمایت آمریکا از بین رفته تاکید کرد که واشنگتن تسلیم نخواهد شد. وی گفت: زمانی که اراده سیاسی برای تعهد دوباره به مذاکرات جدی وجود داشته باشد آمریکا حضور دارد و آماده است تا نقش خود را ایفا کند. در نهایت اینکه دستیابی به صلح ممکن است و این جزو موارد مهمی است که باید در زمان شکست‌ها و ناامیدی‌ها به یاد داشته باشیم.

اوباما تاکید کرد: تنها راه حل این است که یک کشور دموکراتیک یهودی در صلح و امنیت در کنار یک کشور مستقل و ماندنی فلسطین وجود داشته باشد. در زمانی که به اسرائیل سفر کردم، معنای امنیت را برای آن کسانی که در نزدیکی خط آبی زندگی می‌کنند، درک کردم. از زمان هری ترومن تا به امروز، آمریکا همواره بزرگترین دوست اسرائیل بوده است. همانطور که بارها و بارها گفته‌ام، نه من و نه آمریکا هرگز تعهدات خود را برای امنیت اسرائیل و مردم اسرائیل فراموش نمی‌کنیم و حمایت ما از صلح همواره سنگ‌بنای شالوده آن خواهد بود.

وی افزود: از پنج سال پیش تاکنون همکاری‌های ما افزایش یافته و روابط امنیتی واشنگتن – تل‌آویو محکمتر از همیشه است. همکاری اطلاعاتی نیز به بالاترین میزان رسیده است و ما در حال ارتقای تکنولوژی‌های دفاعی جدید هستیم که از جمله شامل تجهیزات شناسایی بمب‌های کنترل از راه دور و خودروهای پشتیبانی سبک برای حمایت از نیروهایمان است. شرایط تخصیص بودجه در واشنگتن بسیار سخت است اما تعهد ما به امنیت اسرائیل همچنان پا بر جاست. آمریکا متعهد است تا بیش از سه میلیارد دلار سالانه برای کمک به تامین مالی امنیت اسرائیل تا 2018 پرداخت کند.

اوباما همچنین در خصوص تحولات خاورمیانه گفت: ماه گذشته تحت رهبری آمریکا، جامعه جهانی با موفقیت آخرین تسلیحات شیمیایی اعلام شده از سوی بشار اسد را از سوریه خارج کرد. ما همکاری خود را با شرکایمان در اروپا و جهان عرب ادامه می‌دهیم تا از اپوزیسیون میانه‌رو حمایت کرده و راه حلی سیاسی برای این درگیری که بحران انسانی و بی ثباتی منطقه ای ایجاد کرده، پیدا کنیم.

52261

کد N380962