یک عضو مجمع روحانیون مبارز:

از تأثیرگذاری خاتمی می‌ترسند/حصرها همیشه علنی نیست

تخريب,سيدمحمد خاتمي,مجمع روحانيون مبارز,انتخابات مجلس

یک عضو مجمع روحانیون مبارز ضمن اینکه برخوردهای تندروانه با برخی شخصیت‌های کشور را باعث تأسف دانست، در عین حال تاکید کرد که چنین برخوردهایی نشان‌دهنده تأثیرگذاری افرادی نظیر سیدمحمد خاتمی و ترس مخالفان از این نقش مؤثر است.

یک عضو مجمع روحانیون مبارز ضمن اینکه برخوردهای تندروانه با برخی شخصیت‌های کشور را باعث تأسف دانست، در عین حال تاکید کرد که چنین برخوردهایی نشان‌دهنده تأثیرگذاری افرادی نظیر سیدمحمد خاتمی و ترس مخالفان از این نقش مؤثر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد تذکر چند نماینده مجلس به وزیر دادگستری مبنی بر ممنوع‌التصویر، ممنوع‌الخروج و ممنوع‌البیان شدن سیدمحمد خاتمی گفت: من دو لایه برای این حرکت‌ها می‌بینم؛ یک لایه که بر آن ابراز تأسف می‌کنم این است که در تمام دنیا شخصیت‌های ملی تأثیرگذار، سرمایه‌های جامعه محسوب می‌شوند و در عرصه‌های مختلف به بهترین وجه از حضور این شخصیت‌ها بهره می‌گیرند و سعی می‌کنند که خیلی از بحران‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را با میدان‌داری این شخصیت‌ها علاج کنند و جای تأسف و غصه خوردن است که ما گرفتار اندیشه‌های افراطی و انحرافی در جامعه می‌شویم و به جای بهره‌گیری از این شخصیت‌ها اینگونه برخوردها با آنها می‌شود.

برخورد با خاتمی، هاشمی، سیدحسن خمینی و ناطق نوری نشان‌دهنده عظمت آنهاست

وی با اشاره به اینکه "لایه دیگر قضیه را با چشم دیگری می‌بینم"، افزود: وقتی با شخصیت‌هایی مثل خاتمی یا شخصیت‌های دیگری مثل ناطق نوری، سیدحسن آقای خمینی یا هاشمی رفسنجانی برخوردهای اینگونه می‌شود، نشان‌دهنده عظمتی است که این افراد به عنوان نیروهای تأثیرگذار دارند. جریان‌های کور و کر که بدون عقلانیت می‌خواهند حرکت کنند، دقیقاً می‌دانند که آقای خاتمی دارای جایگاه و پایگاه است. اگر آنها آقای خاتمی را آنگونه که هست ببینند، متوجهند که ایشان شخصیتی تأثیرگذار است و ما این تأثیرگذاری را سال گذشته در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم دیدیم که چند روز قبل از انتخابات با حضور شخصیت‌هایی چون آقای خاتمی و هاشمی، صحنه عوض شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: چه کسی می‌تواند حضور و نفوذ آقای خاتمی در عرصه سیاسی و فرهنگی کشور را انکار کند؟ البته مخالفان آقای خاتمی متأسفانه به جای بهره‌گیری از این نفوذ، چشم خود را می‌بندند و مثل کبک سرشان را در برف فرو می‌برند و فکر می‌کنند با اینگونه شایعات و اقدامات می‌توانند جلوی تأثیرگذاری این شخصیت را بگیرند ولی نتیجه این رفتارها به نوعی در جهت افزایش عظمت آقای خاتمی خواهد بود.

این عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز همچنین با اشاره به واکنش‌هایی که در چند روز اخیر در شبکه‌های مجازی در این ارتباط بوجود آمده است، خاطرنشان کرد: این نوع واکنش‌ها نشان‌دهنده اوج محبوبیت و تأثیرگذاری شخصیت آقای خاتمی است.

وی اضافه کرد: حرکت‌هایی نظیر آنچه روز یکشنبه در مجلس مشاهده کردیم، از یک لایه باعث تأسف انسان است که جریان‌های افراطی به جای بهره‌گیری از این افراد برای حل مشکلات کشور و تن دادن به عقلانیت، اینگونه رفتارها را انجام می‌دهند و لایه دیگر همان‌طور که اشاره کردم نشان‌دهنده تأثیرگذاری و فرا بودن این شخصیت‌ها از یک گروه بصورت یک چهره جمعی و اجتماعی است.

خاتمی، جیبی برای عرصه سیاسی کشور ندوخته است

مقدم در پاسخ به این پرسش که با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس دهم و تشکیل شورای مشورتی به ریاست سیدمحمد خاتمی، آیا اینگونه اقدامات می‌تواند به نوعی ناشی از ترسی باشد که برخی از این جریانات از نقش محوری خاتمی در جریان اصلاحات دارند؟ گفت: دقیقاً اینگونه است. آقای خاتمی بارها مطرح کرده که هیچگاه جیبی برای عرصه سیاسی کشور ندوخته است و او به دنبال کسب قدرت و کرسی‌های قدرت سیاسی نبوده است.

این فعال سیاسی ادامه داد: مشی آقای خاتمی نیز نشان‌دهنده این است که ایشان چهره‌ای اخلاق‌گرا و متین است که صرفاً به حضور فرهنگی و فکری خودش در عرصه سیاسی و فرهنگی کشور می‌پردازد. بنابراین جای هیچگونه نگرانی برای این جریانات نباید وجود داشته باشد که آقای خاتمی بنا دارد جا را برای آنها با حضور در این عرصه تنگ کند.

این عضو مجمع روحانیون مبارز در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: آقای خاتمی مانند سنگ بزرگی می‌ماند که اگر در صحنه اقیانوس و دریا افکنده شود به دنبال خود موج‌ها را یکی پس از دیگری ایجاد می‌کند و نگاه و نظر آقای خاتمی معطوف به هر جمعی که باشد، جامعه به آن جمع گرایش پیدا می‌کند.

حصرها همیشه علنی نیست

وی افزود: تشکل‌هایی که با آقای خاتمی کار می‌کنند از جمله مجمع روحانیون یا جریان اصلاحات، خود را نزدیک و قرین به تفکر و اندیشه خاتمی می‌بینند و طبیعی است در انتخاباتی که در آینده در پیش رو داریم با وجود فشارهایی که این جریانات برای ناکام گذاشتن اینگونه انتخابات خواهند آورد، حضور شخصیت‌هایی مثل خاتمی معادلات انتخابات را تغییر می‌دهد و آنها از این مسأله نگران هستند؛ بنابراین برای تخریب بیشتر و محصور کردن وی تلاش می‌کنند. البته حصرها همیشه علنی نیست بلکه گاه اطراف برخی شخصیت‌ها را به گونه‌ای می‌زنند که حصر نسبی داشته باشند.

مقدم ارتباط فکری جامعه با شخصیت‌هایی نظیر سیدمحمد خاتمی و جریان فکری وی را ارتباطی محکم توصیف کرد و ادامه داد: آنها (مخالفان) فکر می‌کنند با این اقدامات می‌توانند از تأثیر و اثرگذاری خاتمی جلوگیری کنند ولی کار از این حرف‌ها گذشته است. جامعه ارتباط خود را با این جریان فکری بیش از پیش محکم کرده و نیروهای خدوم و صدیق خود را در عرصه سیاسی کشور کاملاً شناخته است.

این عضو مجمع روحانیون مبارز در برابر این پرسش که "آیا مجمع روحانیون مبارز قصد دارد در این ارتباط موضعی بگیرد؟"، پاسخ داد: اینگونه مسائل، چیز تازه‌ای نیست و در مجمع روحانیون مبارز نیز در مورد این مسأله گفت‌وگویی نشده است. مجمع روحانیون مبارز، این جریانات را کوچک‌تر از آن می‌داند که بخواهد برای آنها جایی باز کند و اصلاً حساب باز کردن برای برخی از اندیشه‌های غلط و ناروا به نظر من موجب بها دادن به آن اندیشه‌ها می‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان تصریح کرد: وقتی اینگونه اندیشه‌های ناروا مطرح می‌شود، باید از کنار آن با متانت عبور کرد و آن را به هیچ انگاشت و برای این اندیشه‌ها در عرصه سیاسی و فرهنگی جایگاه و پایگاهی قائل نبود.

انتهای پیام

کد N380313