دبیرکل ناتو: روسیه دیگر شریک ما نیست

دبیرکل ناتو که روزهای پایانی خود را در این سمت می‌گذارند، از دستاوردهایش در پنج سال گذشته و چشم‌داشت‌هایش به آینده پیمان آتلانتیک شمالی سخن گفته است. وی موضع‌گیری‌ روسیه درقبال بحران اوکراین را باعث تغییر فضایی امنیتی اروپا دانسته و تاکید کرد: روسیه دیگر شریک ما نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مصاحبه‌ای با یورو نیوز در پاسخ به سوالی درباره چگونگی وضعیت امنیت اروپا در ماه‌های اخیر گفت: فضای امنیت بسیار تغییر کرده است؛ فعالیت‌های غیرقانونی ارتش روسیه در اوکراین نیز زنگ خطر این تغییرات است. این فعالیت‌ها به ما یادآوری می‌کنند که ما نمی‌توانیم امنیت را حق مسلم خود بدانیم، بنابراین مسلما ما باید خود را با شرایط جدید سازگار کنیم.

دبیرکل ناتو همچنین در مورد ابراز نگرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نسبت به ورود ناتو به کریمه اظهار کرد: ناتو تاکنون تلاشی برای حضور در کریمه نکرده است،‌ بنابراین این بسیار توجیه نامناسبی برای فعالیت‌های نامشروع و غیرقانونی روسیه در الحاق کریمه به روسیه است. در واقع هیچ توجیهی برای این کار وجود ندارد. روسیه در حال نقض تمام تعهدات بین‌المللی خود و همچنین نقض تعهدات بنیادی است که در همکاری‌های بین ناتو و روسیه درنظر گرفته شده بود.

راسموسن درباره نقش روسیه در شرق اوکراین گفت: شکی وجود ندارد که روسیه در بی‌ثباتی شرق اوکراین نقش پررنگی دارد. روسیه حجم زیادی از سلاح و امکانات و همچنین سرباز به مرزهای اوکراین فرستاده است، ما در تماس‌هایی خواستار پایان حمایت روسیه از جدایی طلبان و خروج نیروهای دولتی از مرزهای روسیه با اوکراین شدیم. با این حال اخیرا نیروهای جدیدی در این منطقه مرزی قرار گرفته‌اند.

دبیرکل ناتو همچنین اعلام کرد که این سازمان نیروهای خود را در کشورهای همسایه روسیه افزایش داده است: "ما نیروهای هوایی خود را در حوزه‌ دریایی بالتیک، ناوهای نیروی دریایی را در دریای بالتیک و دریای سیاه افزایش دادیم. همچنین رزمایشهای بیشتری در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک انجام می‌دهیم. این‌ها فعالیت‌هایی متجاوزانه نیستند بلکه اقداماتی دفاعی برای حمایت و محافظت از شرکایمان است."

وی در پاسخ به این سوال که روسیه در مقام یک شریک یا یک رقیب چگونه است، گفت: در حقیقت ما 20 سال صرف ساختن رابطه‌ای مفید با روسیه کردیم. اما لازم است بگویم که روسیه مانند یک شریک رفتار نمی‌کند. ما در مدارک ارتش روسیه می‌بینیم که آن‌ها "ناتو" را به عنوان یک رقیب در نظر می‌گیرند. پس بنابراین ما باید با این شرایط سازگار شویم.

دبیرکل فعلی ناتو درباره درس‌هایی که می‌توان از روش‌های روسیه در مقابل اوکراین گرفت، گفت: روسیه در اوکراین بسیار هوشمندانه عمل می‌کند. امکانات ارتش این کشور در مقایسه با امکاناتش در حمله به گرجستان در سال 2008 بسیار پیشرفت کرده است. به همین دلیل است که من همکاران ناتو را موظف در به‌روز رسانی امکانات ارتشی و جنگی خود کرده‌ام. در پنج سال گذشته روسیه هزینه‌های دفاع خود را تا 50 درصد افزایش داده است در حالی که کشورهای متحد ناتو این هزینه را 20 درصد کاهش داده‌اند. چیزی که ما امروز در اوکراین می‌بینیم بازی نظامی را تغییر می‌دهد.

ما تنها از شرکای خود دفاع می‌کنیم

دبیرکل فعلی ناتو همچنین درباره فعالیت ناتو در مقابل شورشیان سوریه و عراق گفت: ما برمحافظت از شرکای خود تمرکز می‌کنیم. به همین دلیل بود که ما موشک‌های پاتریوت را به ترکیه دادیم تا از ترکیه در مقابل حملات احتمالی سوریه حفاظت کنیم. اما در کل، وضعیت در این مناطق بسیار خطرناک است و همه می‌دانند که این دولت عراق است که از کشورهای شریک ناتو درخواست کمک کرده است.

او در پایان از ناتوی "قوی‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر" به عنوان دستاورد خود در سمت دبیرکلی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یاد کرد.

انتهای پیام

کد N379340