۰

موج جدید تنش‌های قومی در میانمار / حمله بودایی‌ها به مدرسه مسلمانان

  • ۴بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

به گفته شاهدان، جمعی از بودایی‌های سوگوار پس از تدفین یک جوان 36 ساله به یک مدرسه و خوابگاه مسلمانان حمله کرده و آنجا را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مدرسه و خوابگاه مسلمانان در شهر ماندالای به دست بودایی‌ها به آتش کشیده شد.

یکی از شاهدان گفت: بیش از 70 پلیس در زمان حمله در منطقه حضور داشت اما هیچ‌کدام کاری نکردند. برخی از مهاجمان چوب، لوله‌های آهنی و حتی اره به دست داشتند. طبق اعلام شاهدان،‌ در زمان وقوع حمله هیچ کودکی در مدرسه نبود و این حمله موجب تلفات جانی نشده است اما خسارت‌های سنگینی به مدرسه وارد شده است.

چندین روز ناآرامی و خشونت موجب مرگ یک مسلمان و زخمی شدن 14 تن دیگر شده است. یکی از مسلمانان عضو گروه‌های مذهبی شهر ماندالای گفت: پلیس می‌توانست جمعیت را متفرق کند اما این کار را انجام نداد. دست کم 250 تن از سال 2012 در سراسر میانمار در جریان درگیری‌ بودایی‌ها – مسلمانان کشته شده‌اند که همین بر روی اصلاحات سیاسی این کشور سایه انداخته است. پلیس میانمار در گذشته نیز به عدم مداخله متهم شده بود و دولت میانمار با هدف برقراری آرامش در برخی موارد اقدام به استقرار سرباز کرده است.

در جریان این درگیری جدید، پلیس منع آمد و شد شبانه در ماندالای اعلام کرده و 9 تن را در ارتباط با خشونت‌های اخیر بازداشت کرده است. پلیس میانمار مدعی است که تدابیر امنیتی را افزایش داده است و این اقدام خصوصا در شهر یانگون که تنوع مذهبی و قومی بالاتری دارد انجام شده است. روحانیون افراطی بودایی به دامن زدن به تنش‌های مذهبی متهم هستند و همواره هشدار می‌دهند که "اصلی ترین مذهب" میانمار از سوی مسلمانان تهدید می‌شود.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.