آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

اقدامات تروریست‌ها یادآور عصر جاهلیت است

سیاست داخلی

برای مقابله با افراطی‌گری و جلوگیری از بازتولید جهل، تلاش همه كشورهای اسلامی، به ویژه ایران و عربستان ضروریست تا این‌گونه القا نشود كه دولت‌ها و ملت‌‌های اسلامی برای حفظ ثبات و امنیت خویش نیاز به قدرت‌‌های بیگانه دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدامات تروریست‌ها را یادآور كارهای عصر جاهلیت خواند و گفت: با جهلی كه نسبت به مفاهیم آسمانی اسلام دارند، جوانان پاك و ساده را به بهانه جهاد در راه خدا و رفتن به بهشت به كارهای ضداسلامی و بشری وامی‌دارند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان، با اشاره به جایگاه دو كشور در جهان اسلام و نظام بین‌الملل، بر همكاری‌‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و عربستان تأكید كرد و گفت: اقدامات گروه‌‌های تروریستی در منطقه، در سایه اختلافات دولت‌‌های اسلامی افزایش یافت كه باعث وهن جهان اسلام است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ترسیم چهره‌ای خشن از اسلام را تقبیح كرد و افزود: تروریست‌ها به اسم دینی رحمانی كه رسالت پیامبرش دعوت مردم به عشق، محبت، صلح، بردباری، مدارا و تعامل بود، جنایاتی می‌كنند كه نتیجه‌اش اسلام‌گریزی ملت‌های آزاده است.

وی اقدامات تروریست‌ها را یادآور كارهای عصر جاهلیت خواند و گفت: با جهلی كه نسبت به مفاهیم آسمانی اسلام دارند، جوانان پاك و ساده را به بهانه جهاد در راه خدا و رفتن به بهشت به كارهای ضداسلامی و بشری وامی‌دارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اقدامات گروهك‌ها در بخشی از كشورهای اسلامی در آفریقا و آسیا را علیه انسانیت خواند و گفت: مخالفت آنها با بعضی از دولت‌ها، بهانه است تا ذهنیت جهانی را نسبت به اسلام مخدوش و جنایات صهیونیست‌ها را توجیه نمایند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به همكاری‌هایی كه جمهوری اسلامی در مقاطع مختلف با عربستان سعودی داشت، گفت: برای مقابله با افراطی‌گری و جلوگیری از بازتولید جهل، تلاش همه كشورهای اسلامی، به ویژه ایران و عربستان ضروریست تا این‌گونه القا نشود كه دولت‌ها و ملت‌‌های اسلامی برای حفظ ثبات و امنیت خویش نیاز به قدرت‌‌های بیگانه دارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقش علمای اسلامی را در این برهه بسیار حساس و مهم دانست و گفت: وظیفه علمای مسلمان، به ویژه در ایران و عربستان به عنوان دو كشور تأثیرگذار در منطقه است كه دعوت به اعتدال، وحدت، برادری و كارهای نیك را به عنوان تصویر واقعی اسلام در گفتار، نوشتار و رفتار خویش ترسیم نمایند.

در این دیدار آقای حسین صادقی نیز ضمن ارائه گزارشی از اوضاع داخلی عربستان و سطح روابط آن با جمهوری اسلامی گفت: برنامه‌های حضرت‌عالی در نگاه دولت و ملت عربستان همچنان اساس روابط است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان افزود: در مقاطعی به خاطر بعضی از اقدامات، سوءبرداشت‌ها بر حسن‌نیت‌ها سایه انداختند و باعث تضعیف روابط شدند.

کد N375459