تحرکات موافقان و مخالفان فرجی دانا در آستانه اعلام وصول استیضاح

رضا فرجی‌دانا,مجلس نهم

یک روز مانده به نشست علنی مجلس منتقدان دولت بر پیگیری استیضاح وزیر علوم در مجلس اصرار دارند.

محمود عزیزی: اگر سبحانی‌نیا عضو هیات رئیسه مجلس نهم می گوید:« تلاش هیات رئیسه این است که کار به استیضاح نکشد.»اما صحبت های جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و از نمایندگان منتقد دولت نشان از عزم آنها برای به سرانجام رسیدن این استیضاح دارد.

کریمی که چندی پیش دولت را به براندازی متهم کرده بود و قبل از آن در یک نطق در صحن مجلس از دولت پرسیده بود:«در زیر لحاف اعتدال چه می گذرد؟» به مهر گفته است:«منتقدان وزارت علوم با فرجی دانا به تفاهم نرسیده اند.» و فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در مورد فضای دانشگاه ها «استیضاح کنندگان را مصمم تر کرد.»

حالا آنان انتظار دارند هایت رئیسه مجلس تاریخ بررسی استیضاح وزیر علوم را اعلام کند. به همین دلیل کریمی گفته است:«استیضاح روز یکشنبه باید اعلام وصول شود وهفته آینده هم ا استیضاح در صحن علنی مجلس بررسی شود.»

آیین نامه داخلی مجلس می گوید پس از ارائه در خواست استیضاح هیأت رئیسه موظف است در اولین جلسه علنی موضوع استیضاح را اعلام‌ وصول و حداکثر تا مدت 10 روز در دستور جلسه علنی قرار دهد.

در مقابل این تحرکات، 643 نفر از اساتید دانشگاه های سراسر کشور در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی حمایت خود را از فرجی دانااعلام کردند.در این خبر که ایرنا آن را منتشر کرده اساتید دانشگاه های سراسر کشور با انتقاد از رویه دولت گذشته پرداخته و از پذیرفتن بی ضابطه صدها بورسیه به عنوان کادر هیات علمی که آنها آن را «آثار سیاست های سوء گذشته در حوزه آموزش عالی» می خوانند انتقاد کرده اند.

موضوع بورسیه های غیر قانونی بعد از آن جنجالی شد که وزارت علوم اعلام کرد مسئولان وزارت علوم دولت قبل ضوابط قانونی برای بورسیه کردن دانشجویان مقطع دکتری را رعایت نکرده و «برخی دانشجویانی که معدل و سن آن ها اجازه بورسیه شدن را نمی داده، بورسیه گرفته اند. »
در مقابل مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل نود 9 تیر ماه در گفت وگویی، اظهار داشت که براساس صحبتی که با مسئولین و هیات رییسه کمیسیون آموزش مجلس داشته آن‌ها گفتند:« ادعایی که درخصوص سه هزار بورسیه غیرقانونی وجود داشته، صحیح نیست و حداکثر 150 تا 200 بورسیه غیرقانونی وجود داشته است.»

استنباط حامیان دولت و برخی نمایندگان این است فرجی دانا به دلیل افشاری تخلفات گذشته قرار است «قربانی» شود، مخالفان اما« به کارگیری عناصر فتنه ، بازگشت دانشجویان ستاره دارو انتصاب روسای دانشگاه ها را دلایلی خود برای پیگیری استیضاح می خوانند.
استیضاح کنندگان می گویند 60 امضا برای این استیضاح جمع شده است . اگر این عدد کم نشود مخالفان به طور طبیعی می توانند روی 40 رای دیگر برای استیضاح فرجی دانا حساب کنند.

جدول:نتایج 5 کارت زرد مجلس به دولت

تاریخ

وزیر

تعداد کل آراء

موافق

مخالف

ممتنع

17 آذر 92

اقتصاد

217

82

101

10

8 دی 92

علوم

۲۴۰

۷۳

149

10

17 دی 92

ارشاد

224

105

97

18

31فروردین 93

آموزش و پرورش

202

71

115

11

3 تیر  93

کشور

218

64

135

15

این عدد و رقم را می توان از کارت زرد هایی که به دولت تاکنون داده شده است به خوبی درک کرد که مخالفان روی 100 رای مخالف حساب کرده اند، در این میان نقش فراکسیون اکثریت، فراکسیون رهروان ولایت- و نحوه دفاع دولت هم می توان در استیضاح احتمالی ، تکلیف فرجی دانا را مشخص کند.

/212  212

کد N374889