اردوغان: تنها کودتاچیان می‌خواهند رئیس‌جمهور در راس سیاست باشد

سیاسی

نخست وزیر ترکیه گفت: شرکت یک رئیس‌جمهور در مسائل سیاسی مشکلی ندارد اما افرادی که می‌خواهند یک رئیس در راس سیاست باشد می‌خواهند ترکیه توسط کودتا اداره شود.

نخست وزیر ترکیه گفت: شرکت یک رئیس‌جمهور در مسائل سیاسی مشکلی ندارد اما افرادی که می‌خواهند یک رئیس در راس سیاست باشد می‌خواهند ترکیه توسط کودتا اداره شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و کاندیدای حزب حاکم عدالت و توسعه برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: احزاب اپوزیسیون در واقع به دنبال رئیس جمهوری هستند که نماینده کشور باشد همانطور که درگذشته بوده به جای آنکه نماینده مردم کشورش باشد.

اردوغان در مراسم افطار به میزبانی انجمن تجار ببرهای آناتولی در مرکز کنگره هالیچ استانبول گفت: آن‌ها می‌گویند رئیس جمهور باید در راس سیاست باشد که به این معناست، اجازه دهید رئیس جمهور در راس مردم و انتخابات آن‌ها و خواسته‌ها و تمایلاتشان باشد. از این مساله چه نفعی می‌برند؟ تا به امروز این مساله تنها از زبان کودتاچیان شنیده شده است. آن‌ها خواستار دولت کودتا هستند. برادران و خواهران من، شخصی باید از آن‌ها بپرسد: آیا سیاست چیزی است که شما را مضطرب می‌کند؟

اظهارات و سخنرانی اردوغان در حالی مطرح شد که اکمل‌الدین احسان اوغلو، دیپلمات ارشد به عنوان کاندیدای مشترک حزب اصلی مخالف مردم جمهوری خواه و جنبش ناسیونالیست ترکیه قرار است در اولین انتخابات ریاست جمهوری مستقیم ترکیه در اوت 2014 شرکت کند.

اردوغان در ادامه گفت: اگر سیاست چیزی است که باعث اضطراب شما می‌شود، چرا در آن دخیل می‌شوید؟ اگر چیزی نیست که شما را نگران می‌کند، پس چرا دست به راهپیمایی می‌زنید؟ آیا انتخاب مردم و تعیین آینده کشور، موقعیتی است که باید نگران آن بود؟

نخست وزیر ترکیه بار دیگر چگونگی انتخاب عبدالله گل، در اوت 2007 به عنوان رئیس جمهوری ترکیه چندی پس از تنش و مناقشه را مطرح کرد و گفت: متاسفانه عناصر غیردموکراتیک خواهان انتخاب یک رئیس جمهور شبیه به خودشان هستند. آن‌ها انتخابات ریاست جمهوری را که به نفع‌شان نباشد، تحریم می‌کنند و باعث بروز بحران و ناآرامی در کشور می‌شوند. شما شاهد انجام اقداماتی این چنینی از جانب مخالفان هستید.

انتهای پیام

کد N374805