اپوزیسیون ترکیه از اردوغان به دادستان کل شکایت کرد

تركيه

اظهارنامه رسمی نخست‌وزیر ترکیه درباره اموال و دارایی‌هایش که مطابق با روند‌های معمول برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری صورت می‌گیرد با گمانه‌زنی مواجه شده مبنی بر اینکه وی میزان واقعی اموالش را اعلام نکرده و اپوزیسیون نیز شکایت‌نامه‌ای را با همین مضمون تنظیم کرده است.

اظهارنامه رسمی نخست‌وزیر ترکیه درباره اموال و دارایی‌هایش که مطابق با روند‌های معمول برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری صورت می‌گیرد با گمانه‌زنی مواجه شده مبنی بر اینکه وی میزان واقعی اموالش را اعلام نکرده و اپوزیسیون نیز شکایت‌نامه‌ای را با همین مضمون تنظیم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، آتیلا کارت، معاون حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه ترکیه گفت: مدرک مستحکمی وجود دارد که رجب طیب اردوغان از قدرت و نفوذ نخست‌وزیری سوءاستفاده کرده تا مناقصه‌ها را به نفع خودش پیش ببرد و در سوءمدیریت‌های دولتی دست داشته است.

اردوغان، نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات ریاست جمهوری، سوم ژوئن سال جاری میلادی اظهارنامه دارایی‌های خود را به کمیسیون عالی انتخابات ارائه کرد که نشان دهنده چگونگی رشد اموال و دارایی‌های مالی‌اش از سال 2011 تا 2014 میلادی است. براساس این اظهارنامه اردوغان تنها یک تکه زمین 2000 متری در زادگاهش در استان «ریزه» دارد. این مساله باعث شد تا یکی از روزنامه‌های ترکیه در تیتر صفحه اول خود بنویسد: «نخست‌وزیر حتی یک خانه هم ندارد»

آتیلا کارت در شکایت‌نامه خود به دفتر دادستان کل آنکارا به نوارهای ضبط شده از مکالمه اردوغان با بلال اردوغان، پسرش در رابطه با خارج کردن و از بین بردن میلیون‌ها یورو مخفی شده در چندین خانه اشاره کرده و گفت: نخست‌وزیر میزان واقعی اموال و دارایی‌هایش را از عموم مردم مخفی نگه داشته است.

وی افزود: اردوغان از طریق روابط غیرقانونی اموال خود را بدست آورده، آن را به شخص سومی واگذار کرده و اگر اموال اقوام و آشنایانش مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد، روابط دیگری نیز کشف خواهد شد.

براساس اظهارنامه اردوغان وی در حال حاضر یک ماشین شخصی، 200 هزار دلار در حساب‌های بانکی‌اش، 500 هزار لیر سهام و یک قطعه زمین دارد.

آتیلا کارت گفت: منبع درآمد اردوغان مشخص نیست. درآمد نخست‌وزیر میزان فوق‌العاده‌ای دارد. باید این منبع مورد بررسی قرار گیرد.

وی ضمن متهم کردن اردوغان به نقض ماده 3638 قانون اساسی درباره اموال و دارایی‌ها و دست داشتن در رشوه و فساد، از دفتر دادستان کل آنکارا خواست تا پیش‌نویسی از خلاصه جلسات بررسی اتهامات علیه اردوغان تهیه و آن را به پارلمان ارائه دهد.

اکمل‌الدین احسان اوغلو و صلاح‌الدین دمیرتاش، دو تن از نامزدهای مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نیز اظهارنامه‌های اموال و دارایی خود را همانند اردوغان به کمیسیون عالی انتخابات اراده داده‌اند.

براساس این مدارک احسان اوغلو در حال حاضر به همراه همسرش 9 دستگاه آپارتمان دارند که یا خریده‌اند و یا به ارث برده‌اند و همچنین سه میلیون و 500 هزار دلار موجودی در بانک و 240 هزار لیر به صورت نقدی دارند. دمیرتاش نیز یک خانه در دیاربکر، یک دفتر و دو خودرو دارد.

انتهای پیام

کد N374800