رهبر کره شمالی به کره جنوبی هشدار داد

کره جنوبی,رزمایش

تهران - ایرنا - گزارش دریافتی روز شنبه حاکی است رهبر کره شمالی همزمان با برگزاری رزمایش نظامی این کشور با اهداف فرضی در شبه جزیره کره، به کره جنوبی هشدار داد.

گزارش خبرگزاری فرانسه از سئول حاکی است خبرگزاری رسمی کره شمالی با انتشار این خبر افزود: در این رزمایش که روز گذشته آغاز شد، ˈکیم جونگ اونˈ رهبر کره شمالی به کره جنوبی هشدارداد درصورت مبادرت کردن به هرگونه اقدام تهاجمی در مرزدریایی بین دوکشور ˈبشدت پشیمانˈ خواهد شد.

براساس این گزارش، این رزمایش مشترک زمینی متشکل از نیروهای ارتش، نیروی دریایی و هوایی کره شمالی طی این رزمایش اهداف فرضی را در پنج جزیره تحت کنترل کره جنوبی در آبهای نزدیک بخش جنوب غرب کره شمالی هدف قراردادند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی افزود: این رزمایش با شرکت نیروهای رزمی، آتش توپخانه، کشتیهای جنگی ازجمله زیردریاییها و هواپیماهای رهگیر، بمب افکنها و یگان هواپیماهای ترابری علیه جزایر مذکور که کره جنوبی پایگاههای نظامی در آنجا دایرکرده است، برگزار شد.

طبق گزارش این خبرگزاری، رهبر جوان کره شمالی بر رزمایش نیروهای این کشور که اقدام به بمباران فرضی مواضع دشمن می کردند ، نظارت داشت.

کیم همچنین در واکنش به گزارشهایی در باره گلوله باران چند روز اخیر آبهای این کشور از سوی کره جنوبی، اعلام کرد آبهای جنوب غرب کره شمالی غالبا در معرض تهدیدها از جانب کره جنوبی قرار دارد و در صورت تکرار این قبیل اقدامها از سوی ˈسئولˈ در آبهای کره شمالی ، ˈپیونگ یانگˈ واکنش شدیدی از خود نشان خواهد داد.

گزارشها حاکی است اگر چه هر دو کشور کره جنوبی و شمالی از طرح الحاق دو کره حمایت می کنند، اما هر یک خواستار استقرار نظام دولتی خاص خود به عنوان نظام سیاسی حاکم در کره متحد هستند.

کره پس از پایان حاکمیت ژاپن بر این کشور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و از آن زمان به دلیل آن که جنگ میان دو کره در دهه 1950 با متارکه متوقف شد، دو کشور همچنان در وضعیت جنگ با یکدیگر قرار دارند.

آساق 1450**1577
کد N374312