سی.ان.ان: خواست ایران لغو تحریم‌هاست

سیاسی

خبرگزاری سی.ان.ان در تحلیلی نوشت: تضمینی وجود ندارد که طرف‌های مذاکرات هسته‌ای بر اختلاف‌نظرها فائق آیند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سی.ان.ان، روز پنج‌شنبه ایران و قدرت‌های جهان گفت‌وگوهای خود را در وین، پایتخت اتریش با هدف دستیابی به یک توافق دایمی درباره آینده برنامه هسته‌ای ایران آغاز کردند. این مذاکرات آخرین دور از گفت‌وگوها میان ایران و 1+5 پیش از پایان مهلت 20 جولای است.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون در وین در جمع خبرنگاران گفت: قدرت‌های جهان متعهد به دستیابی به توافق پیش از زمان مقرر هستند.

او ادامه داد: فضای حاکم بر مذاکرات بسیار جدی، ماهرانه و قاطعانه است و این مذاکرات تا جایی که طول بکشد برای دستیابی به توافق ادامه می‌یابد. به‌طور بالقوه ممکن است مهلت زمان مقرر به درازا بکشد.

مان با اشاره به دیدار پنج‌شنبه اشتون و یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد: آژانس نقش کلیدی در اجرای توافق نهایی دارد.

به نوشته این خبرگزاری، هیچ تضمینی وجود ندارد که دو طرف قادر باشند پشت میز مذاکره بر اختلاف‌نظرها غلبه کنند. ایران می‌خواهد توافق نهایی حق این کشور درباره دستیابی به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را مشخص کند.

مذاکره‌کنندگان این کشور سیگنال‌هایی ارایه کرده‌اند مبنی بر این که آن‌ها بازرسی‌های بیش‌تر و محدودیت‌هایی درباره تولید اورانیوم غنی شده را قبول می‌کنند. در مقابل ایران می‌خواهد که قدرت‌های جهان تمام تحریم‌ها را بردارند. به هرحال قدرت‌های جهان انتظاردارند که به یک توافق نهایی دست یابند که در آن به بازرسی‌های بیش‌تر و محدودیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای ایران گنجانده شود. حتی ممکن است آن‌ها درخواست تعطیلی برخی از تاسیسات هسته‌ای و یا غیرفعال شدن هزاران سانتریفیوژ را بخواهند و از طرف دیگر بر باقی ماند برخی ترحریم‌ها تاکید کنند.

خبرگزاری سی. ان. ان با ایرانیان در خیابان‌های تهران درباره برنامه هسته‌ای گفت‌وگو کرده است در همین راستا محمد رستمی گفته است: بهترین اتفاق این است که ما به یک مصالحه با 1+5 دست یابیم. این مساله می ‌تواند به اقتصاد ایران کمک کند. بهناز، شهروند دیگر ایرانی در این‌باره می‌گوید: ما امیدوار به این توافق هستیم، در غیراین‌صورت جوانان ایرانی کشور را ترک خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، مذاکرات ایران و 1+5 از روز چهارشنبه در وین با دیدارهای غیررسمی آغاز شده است و تا 20 جولای ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N373143