ادعای رویترز درباره تعداد سانتریفیوژهای مورد توافق

سیاسی

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی از کاهش تعداد سانتریفیوژهای مورد درخواست ایران خبر داد ولی این دیپلمات‌ها اعلام کردند که این تعداد نیز غیرقابل قبول است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، دیپلمات‌های غربی که نزدیک به مذاکرات هستند روز پنج‌شنبه اعلام کردند: ایران درخواست‌های خود را برای اندازه برنامه آتی غنی‌سازی خود در مذاکرات با قدرت‌های جهان کاهش داده است. اگرچه دولت‌های غربی خواستار سازش بیش‌تر از سوی ایران هستند.

این دیپلمات‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز در آغاز مذاکرات ایران و 1+5 گفتند که با وجود برخی تحرکات از سوی ایران هنوز دستیابی به توافق تا 20 جولای آسان نیست.

به نوشته این خبرگزاری، تغییر تهران مربوط به یکی از موضوعات کلیدی در مذاکرات بوده و این تغییر درباره تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم است که ایران پس از توافق واقعی فعال نگه می‌دارد.

یک دیپلمات غربی در حالی که خواست نامش فاش نشود بدون ارایه جزییات بیش‌تر به خبرگزاری رویترز اعلام کرد: ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش داده است اما هنوز این تعداد سانتریفیوژ غیرقابل قبول است.

یک مقام ایرانی در روزهای گذشته اعلام کرده بود که ایران دست کم نیاز به 50 هزار سانتریفیوژ دارد و در این باره سازشی انجام نخواهد داد. اما مقامات غربی اعلام کردند که ایران پشت درهای بسته در مذاکرات بر 50 هزار سانتریفیوژ تاکید نمی‌کند و نشانه‌هایی مبنی بر کاهش این تعداد وجود دارد.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران با 1+5 درباره پذیرش کاهش تعداد سانتریفیوژ‌ها از سوی دیپلمات‌های ایرانی، تاکید کرد: این خبرها گمانه‌زنی برخی رسانه‌های معلوم‌الحال است که با هدف آلوده کردن فضای مذاکرات هسته‌ای و ایجاد اضطراب و تنش مطرح می‌شود و نباید به آن توجه کرد.

مذاکرات ایران و 1+5 از روز چهارشنبه در وین آغاز شده است که قرار است این مذاکرات تا 20 جولای ادامه یابد.

انتهای پیام

کد N373049