دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان با معاون وزیر امور خارجه ایرلند

سیاست خارجی

اگر چند کشور غربی زیاده خواهی نکنند و حقوق ملت ایران و چارچوب های بین المللی را محترم بشمارند، امکان حصول توافق جامع فراهم است.

بری رابینسون معاون سیاسی وزارت خارجه ایرلند که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان وارد تهران شده است دیروز با مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا، قائم مقام وزارت امور خارجه در این دیدار اهمیت توسعه روابط همه جانبه با ایرلند را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد تا روابط جمهوری اسلامی ایران با ایرلند و اتحادیه اروپا به جایگاه واقعی و دوران شکوفایی خود بازگردد.

وی با اشاره به شروع مجدد مذاکرات هسته ای در وین اظهار داشت: اگر چند کشور غربی زیاده خواهی نکنند و حقوق ملت ایران و چارچوب های بین المللی را محترم بشمارند، امکان حصول توافق جامع فراهم است.

سرمدی با یادآوری سوابق نقش آفرینی مثبت کشورمان در حل و فصل بحران های منطقه‌ای، حل و فصل این مشکلات را نیازمند درک صحیح وضعیت منطقه و بازیگران آن و همکاری و مشارکت همه کشورها دانست و افزود: کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه ای که با قصد فروپاشیدن نظام سوریه تمام ابزارهای سیاسی، اقتصادی و تسلیحاتی خود را به کار گرفته بودند، اینک پس از سه سال خطای راهبردی خود را و درستی تحلیل و پیش بینی جمهوری اسلامی ایران می‌پذیرند و اذعان می‌کنند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

وی افزود: اطلاعات موجود حاکی است که کشورهای مزبور همچنان با بدفهمی شرایط و اوضاع عراق، در حال پاداش دادن به تروریست‌ها و دور زدن دموکراسی و قانون هستند اما کشورهایی که با طراحی و هزینه های هنگفت، خشونت در منطقه ما را دامن می‌زنند شاهد خواهند بود که تروریست‌های بازگشته از سوریه و عراق امنیت آنها را تهدید خواهند کرد.

معاون وزیر خارجه ایرلند نیز با حمایت از روند گفتگوهای هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5، گزارش اخیر آژانس بین‌الملی انرژی اتمی را نمایانگر ایفای تعهدات جمهوری اسلامی ایران دانست و ابراز امیدواری کرد که طرفین مذاکره در وین به توافق نهایی برسند.

بری رابینسون مخالفت جدی کشورش با تروریسم و خشونت‌طلبی را اعلام داشته و تصریح کرد که برای سوریه راه‌حل نظامی متصور نیست. ایشان راهکارهای صلح آفرینی در ایرلند شمالی را تشریح نمود.

همچنین مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه کشورمان در دیدار جداگانه با هیات ایرلندی، آخرین وضعیت روابط دوجانبه در حوزه های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی و چشم اندازهای روابط با ایرلند و اتحادیه اروپا را مورد تبادل نظر قرار داد.

مدیرکل غرب اروپا در این دیدار با اشاره به سوابق روابط دوستانه دو کشور، دیدارهای اخیر مقامات دو کشور از جمله دیدار وزرای خارجه و سفر رئیس و اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان ایرلند به کشورمان را نشانه ایجاد تحرک در روابط دانسته و بر تداوم این رایزنی‌ها تاکید کرد و آمادگی کشورمان برای توسعه و تعمیق روابط با ایرلند را اعلام داشت.

معاون وزیر خارجه ایرلند در این دیدار خواهان گسترش و تحکیم روابط با کشورمان شد و رفت و آمدهای اخیر مقامات و سفر خود و هیات همراهش را نشانه اراده سیاسی کشورش برای گسترش تعاملات با جمهوری اسلامی ایران دانست.

کد N372235