حمایت آیت‌الله العظمی صانعی از مواضع آیت‌الله العظمی سیستانی در قبال تحولات عراق

سیاست داخلی

این گروهی که از عراق سر بر آورده، جنگش با سنی و شیعه نیست، جنگش تنها با عراق یکپارچه و متحد نیست بلکه اصلاً با انسانیت، با بشریت سر نزاع دارند. فلذا می‏بینید حتی مسیحیان را شکنجه کرده و سرمی‏برند، علاوه بر حسینیه ها، کلیساها را هم تخریب می کنند و سربازانی را که اسیر می‏کنند به طرز فجیعی، سر می‏برند و در یک کلام، وحشیانه ترین جنایت‏ها را انجام می‏دهند.

آیت‌الله یوسف صانعی از مواضع آیت‌الله العظمی سیستانی در قبال تحولات عراق حمایت کرد. 

به گزارش ایلنا به نقل از پاسگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله یوسف صانعی به شرح زیر است:

اهمیت و امتیاز ماه مبارک رمضان

می‏دانیم که ماه رمضان از اهمیت خاصی برخوردار است، به طوری که میزبان ذات باری تعالی؛ دعوت کننده و آورنده کارت دعوت، رسول الله (ص)، و زمان مهمانی هم ماه مبارک رمضان است؛ «قد اقبل الیکم شهر الله». همه‌ی ما مهمان خداوندیم و خدا لطف نموده ما را میهمان خود قرار داده و از باب لطفش روزه را بر ما واجب ساخته تا ما بتوانیم ترک گناه و برخی کارهایی که انجام ندادنش بهتر باشد را تمرین کنیم. به عبارت دیگر، برایمان اعتماد به نفس حاصل شود و برای خودمان شخصیت و ارزش قائل بشویم. از باب لطفش، روزه را واجب کرده نه مستحب، تا ما را با الزامش وادار سازد ماه رمضان را روزه بگیریم. به علاوه نفس کشیدن در این ماه، تسبیح است و خوابیدن عبادت است... و موارد دیگری که در خطبه شعبانیه رسول خدا(ص) آمده است.

ماه مبارک رمضان امتیازات زیادی دارد. اما این امتیازها چرا برای ماه رمضان است؟ آیا این امتیازها برای نزول قرآن در این ماه است که البته خود، امتیاز بالایی است؟ می فرماید: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن»، قرآن در این ماه نازل شده و خود همین، اهمیت بسیاری به ماه رمضان می‏دهد. اما این نزول قرآن که به این ماه اهمیت می‏دهد، تنها عامل ارزش ماه رمضان نیست بلکه عمده عامل، جمله بعدی است که می‏گوید: « انزل فیه القرآن هدی للناس» عمده هدایت است. چیزی که به قرآن اهمیت فوق العاده می‏دهد و به ماه رمضان برای نزول قرآن، ارزش می‏دهد، این است که با این قرآن هدایت بشریت حاصل می‏شود، قرآن رهنمود برای بشریت است و این هدایت از ارزش‏های بالای قرآن است که در خود قرآن روی آن تکیه شده است. و می‏دانید در روایات هم آمده و از رسول خدا(ص) نقل شده که: اگر همه‌ی دنیا را به من بدهند در مقابل اینکه یک نفر را هدایت کنم، هدایت آن یک نفر را از همه‌ی دنیا بیشتر دوست تر ‏می‌دارم.

هدایت هم یک معنای عام دارد. شما افراد را به عدالت دعوت کنید، برای شما ارزش است؛ چه مسلمان باشید؛ چه غافل و چه غیرمسلمان قاصر، یا افراد را به امانت دعوت می‌کنید به آزادی دعوت می‌کنید، به خوبی‏ها دعوت می‌کنید، اینها هدایت است. یک قسم هدایت، هدایت به توحید و نبوت و معاد است که اساس هدایت هم همین است. اما هر چیز دیگری را که عقل می‏پسندد و عقلای عالم آن را خوب می‏دانند و شما دارای هر مذهب و مرام و ایده ای که باشید وقتی جامعه را به آن هدایت می‌کنید برای خودتان حسنه کسب کرده‏اید. امروز باب هدایت برای همگان باز است، منتهی ارزش هدایت‏ها با هم فرق دارد. روزی میرزای شیرازی بزرگ (قدس سره) یک عمر مردم را با فقه و تحقیق، هدایت کرد؛ اما آن‏ها ارزش‌های خودش را دارد. و یک جمله‏اش هم ارزش بالاتر دارد و آن این بود که فرمود: «امروز شرب دخانیات به منزله محاربه با امام زمان سلام الله علیه است». امام امت (سلام الله علیه) فقه، اصول، فلسفه، عرفان نوشته و تدریس کرده است، این ها هدایت است، اما هدایت‏هایی که در طول مبارزه داشته، ارزشی بسیار بالاتر از آن هدایت‏ها دارد. هدایت‏های امام در مبارزاتش با هدایت‏های فقهی و اخلاقی و فلسفی و عرفانی اش فرق دارد.

آیت اله العظمی صانعی سپس با اشاره به حوادث عراق فرمودند:

این گروهی که از عراق سر بر آورده، جنگش با سنی و شیعه نیست، جنگش تنها با عراق یکپارچه و متحد نیست بلکه اصلاً با انسانیت، با بشریت سر نزاع دارند. فلذا می‏بینید حتی مسیحیان را شکنجه کرده و سرمی‏برند، علاوه بر حسینیه ها، کلیساها را هم تخریب می کنند و سربازانی را که اسیر می‏کنند به طرز فجیعی، سر می‏برند و در یک کلام، وحشیانه ترین جنایت‏ها را انجام می‏دهند. البته در دنیا جنایت هست ولی شاید به این وحشی گری و عمومیت نباشد، که وحشیانه سرها را می‏برند و روی سینه افراد می‏گذارد و با آن عکس یادگاری می گیرند! سپس منتشر می کنند تا با حربه رعب و وحشت، پیروزی به دست آورند. همین‏ها هستند که برج بزرگی را در آمریکا منفجر می‏کنند و انسان‏های بسیاری را می‏کشند؛ همین‏ها هستند که هزاران جنایت را در طول حاکمیتشان در افغانستان داشتند و اگر کسی ریشش را می‏تراشید شدیداً مجازات می شد! دو تار موی یک زن بیرون می‏آمد او را به بدترین وجه مجازات می کردند! هدف این گروه‌ها این است که به وسیله این وحشی گری ها اسلام را به سمت و سوی ارتجاع ببرند. بنده به عنوان طلبه ای که در حد توان خود سال‌هاست در فقه اسلام و ارزش های آن مویی سفید کرده ام به صراحت اعلام می دارم که هیچ یک از اعمال این گروه ها به اسلام مربوط نیست و ساحت مقدس اسلام وپیام آورش، یعنی رسول رحمت(ص) با این گونه حرکات زشت و خشن سازگاری ندارد بلکه اسلام یک وسیله و بهانه ای برای آنان شده است.

این مرجع تقلید در ادامه فرمودند:

امروز مقام منیع مرجعیت عالم تشیع در عراق حضرت آیت لله العظمی آقای سیستانی (حفظه الله و ادام الله ظله علی روؤس المسلمین) است که با درک درست و حساب شده از اوضاع جهان اسلام، به درستی مردم و حاکمان را هدایت می‏کند و هدایاتش خیلی ارزش دارد؛ او دارد بشریت را نجات می‏دهد نه عراق را. همه تان در ماه رمضان در این شب‏ها و روزها دعا کنید که افراد به هدایت‏های ایشان ترتیب اثر دهند. او می‏خواهد قوانین پیاده بشود. او قانون شکن نیست. او می‏خواهد اسلام پیاده بشود. او مخالف اسلام نیست. او می‏خواهد آزادی بیاورد. او مخالف آزادی نیست. او نمی‏خواهد زحمات ملت عراق را در مبارزه با صدام از بین ببرد. او خودش صدمه خورده، چگونه می‏خواهد زحمات کشیده شده را از بین ببرد؟ این عوام فریبی است که گفته شود ایشان دلسوز عراق و جهان اسلام نیست، بلکه رضایت مسلمین و اسلام عزیز در رأس اهداف مرجعیت اعلای عراق است. امیدواریم که ملت عراق در درجه اول، و ملت‏های دیگر در مرحله دوم بتوانند هدایت‏های ایشان را پیاده کنند. ایشان در این قضایا هم سلطه بر حکم دارد، هم سلطه بر موضوع و سلطه بر حکم و موضوع مهم است.

کد N370798