اولین واکنش آمریکا به نامزدی اردوغان به ریاست جمهوری ترکیه

آمریکا

آنکارا- ایرنا - واشنگتن در اولین واکنش به نامزدی ˈرجب طیب اردوغانˈ به ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که آمریکا با رییس جمهور آینده منتخب مردم ترکیه همکاری خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سووال خبرنگار آناتولی درباره اعلام نامزدی اردوغان، این مطلب را عنوان کرد.

این سخنگو گفت: آمریکا در ترکیه و کشورهای دیگر جهان از احزاب سیاسی یا یکی از نامزدها حمایت نمی کند بلکه از روند دموکراتیک حمایت می کند.

وی افزود: ما بی صبرانه منتظر همکاری با فردی هستیم که مردم ترکیه وی را به عنوان رئیس جمهور جدید خود انتخاب خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ماه اوت (مرداد) برگزار خواهد شد.

حزب حاکم ترکیه دیروز (سه شنبه) ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر فعلی ترکیه را به عنوان نامزد این حزب در دوره جدید انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد.

با معرفی اردوغان، سه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که قرار است مرداد ماه آینده با یکدیگر رقابت کنند، مشخص شد.

احزاب جمهوری خواه خلق و حرکت ملی، دو حزب اصلی مخالف دولت ترکیه ˈاکمل الدین احسان اوغلوˈ دبیرکل سابق سازمان همکاری اسلامی را به عنوان نامزد مشترک خود در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه معرفی کرده اند.

ˈصلاح الدین دمیرتاشˈ رهبر حزب دمکراتیک خلق ترکیه که حزب اصلی حامی کردها در این کشور است نیز نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را اعلام کرده است.

نخستین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه مرداد ماه آینده (ماه اوت) که در آن رییس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می شود، برگزار خواهد شد.

ناظران آگاه عقیده دارند که اگر تا زمان برگزاری انتخابات تحول غیر مترقبه و بسیار مهمی در جامعه ترکیه رخ ندهد، اردوغان بیشترین بخت را برای انتخاب به ریاست جمهوری دارد.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دهم اوت (نوزدهم مرداد) برگزار می شود و اگر نامزدی نتواند حد نصاب آرا را کسب کند، انتخابات دور دوم در روز بیست و چهارم اوت (دوم شهریور) برگزار خواهد شد.

خاورم **2010/1275
کد N370638