پوتین: وقایع اوکراین نشانه اضمحلال نظام تک قطبی در جهان است

اوکراین,پوتین

مسکو- ایرنا- ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه گفت: وقایع اوکراین به وضوح نشان داد که نظام تک قطبی جهانی اضمحلال یافته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پوتین روز سه شنبه در نشست سفرای روسیه در کشورهای مختلف جهان در مسکو گفت: وقایع اوکراین نشان داد که نظام تک قطبی جهان دیگر موثر نیست و بعید است کسی در این مورد شک و تردیدی داشته باشد.

وی افزود: بسیاری از کشورها و ملت های جهان بر عزم خود برای تعیین سرنوشت و حفظ ارزش های فرهنگی و تمدنی خود تاکید می کنند و این امر با تلاش برخی کشورها برای حفظ برتری در عرصه های نظامی، سیاسی ، مالی، اقتصادی و ایدئولوژیکی مغایرت دارد.

رییس جمهوری روسیه یادآورشد که کشورش معیارهای دوگانه را هیچ وقت نمی پذیرد.

وی افزود: در طول دو دهه گذشته شرکای غربی به حسن نیت خود به روسیه و آمادگی برای توسعه روابط با این کشور سخن می گفتند اما در عمل به تدریج به گسترش ناتو پرداخته و تاسیسات نظامی خود را در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر کردند.

رییس جمهوری روسیه ادامه داد: سیاست های مستقل روسیه خوشایند کسانی نیست که به انحصارگرایی در سطح جهانی می پردازند و حوادث اوکراین این واقعیت را نشان داد و شاهد هستیم که سیاست معیارهای دوگانه در مورد روسیه موثر نیست.

پوتین همچنین قتل خبرنگاران روس در اوکراین را تقبیح کرد و آن را غیرقابل قبول خواند.

رییس جمهوری روسیه یادآورشد: روز گذشته در گفت وگوی تلفنی با پتر پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین این مساله را مطرح و بر موضع روسیه مبنی بر غیرقابل قبول خواندن قتل خبرنگاران تاکید کردم.

وی افزود: در اوکراین بطور هدفمندانه قتل خبرنگاران و نمایندگان رسانه های خبری جریان دارد.

رییس جمهوری روسیه گفت: کسانی که از اطلاعات درست هراس دارند به قتل خبرنگاران می پردازند، امیدوارم مقام های اوکراینی به وعده خود برای تحقیقات دقیق و کامل در مورد این گونه جنایات عمل کنند.

اروپام/2242**518 **1010
کد N369693