کشتی آمریکایی برای امحای سلاح های شیمیایی سوریه درایتالیا لنگرانداخت

سوریه,ایتالیا

رم - ایرنا - کشتی آمریکایی ˈCape Ray ˈ برای حمل و امحای سلاح های شیمیایی سوریه، در بندر ˈجویا تائوروˈ در جنوب ایتالیا لنگر انداخت.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا)، این کشتی آمریکایی قرار است پس از انتقال سلاح های شیمیایی سوریه از کشتی دانمارکی ˈArk Futuraˈ که فردا به این بندر می رسد، آن را در آب های بین المللی نابود کند.

دریاسالارˈ جان کربیˈ سخنگوی پنتاگون اخیرا اظهار داشت: پس از تکمیل عملیات انتقال سلاح های شیمیایی سوریه ، کشتی ما بندر ایتالیا را به سوی آب های بین المللی جهت خنثی و نابود کردن سلاح های شیمایی ترک می کند.

شبکه خبری ˈتی جی کوم 24ˈ نیز در این باره اعلام کرد: پس از ورود کشتی آمریکایی به بندر جویا تائورو، ترانزیت در منطقه عملیات انتقال سلاح های شیمایی سوریه ممنوع و منطقه ای به شعاع 1100 متر قرمز اعلام شد.

فردا پس از رسیدن کشتی دانمارکی حامل تسلحیات سوریه به این بندر 78 کانتینر حاوی سلاح های شیمیایی به کشتی آمریکایی منتقل خواهند شد و سپس در آب های بین المللی نابود می شوند.

ˈفدریکا موگرینیˈ وزیر امور خارجه ایتالیا روز جمعه گذشته اعلام کرده بود که عملیات انتقال سلاح های شیمایی سوریه از کشتی دانمارکی به کشتی آمریکایی روز چهارشنبه دوم جولای در بندر ˈجویا تائوروˈ در جنوب ایتالیا صورت می گیرد.

وی افزود: انتقال و امحای سلاح های شیمایی سوریه، تنها عملیات مثبت و موفق محسوب می شود که تاکنون انجام شده است که می تواند منجر به خلع سلاح و عدم اشاعه در منطقه شود.

ایتالیا در چارچوب مشارکت در طرح امحای سلاح های شیمیایی سوریه، بندر جویا تائورو را در اختیار سازمان ملل قرار داده است. این بندر بخاطر تخصصی بودن در این زمینه انتخاب شده است و در سال های 2012 - 2013 میلادی سه هزار کانتینر با 60 هزار تن مواد شیمیایی در آن ترانزیت شده است.

اروپام ** 2171/1547
کد N369598