مذاکرات کری و ملک عبدالله در مورد تحولات منطقه

ایسنا نوشت:

وزیر خارجه آمریکا در سفرش به عربستان با پادشاه این کشور و همچنین احمد جربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت الوطن العربی، ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا در جده دیدار و در خصوص تحولات عراق و سوریه بحث و گفت‌وگو کرد.

کری پس از این دیدار گفت: مخالفان "میانه‌روی" سوری می‌توانند نه تنها نقش مهمی را در مقابله با گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در سوریه ایفا کنند بلکه در عراق نیز می‌توانند دست به این کار بزنند.

وی در ادامه گفت: احمد جربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه از قبیله‌ای در عراق است و وی افراد آنجا را می‌شناسد و دیدگاه وی و همچنین دیدگاه مخالفان میانه‌رو دراین زمینه بسیار مهم خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا عنوان داشت: ما در لحظه‌ای هستیم که باید تلاش‌ها با مخالفان بیشتر شود.

این سخنان کری در دیدار وی با احمد جربا در فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در جده مطرح شد.

پیشتر نیز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواست تا مبلغ 500 میلیون دلار را برای مخالفان سوری اختصاص دهد.

جزئیات این دیدار که در آن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان و سعود الفیصل وزیر خارجه و مقرن بن عبدالعزیز معاون ولیعهد عربستان حضور داشتند، منتشر نشده است.

پادشاه عربستان روز پنج شنبه ریاست نشست شورای امنیت ملی را بر عهده داشت که در آن در خصوص رخدادهای عراق و پیامدهای آن بحث و گفتگو شد.

دفتر پادشاه عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که عربستان اقدامات گروه‌های تروریستی را که به امنیت کشور لطمه وارد می‌کند، زیر نظر دارد.

عربستان مدعی شده است که نوری مالکی نخست وزیر عراق باعث شده است تا عراق به سمت پرتگاه کشیده شود. ریاض از نخست وزیر عراق خواسته است تا دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

5252

کد N362811